Genel SağlıkHABERLER

DENTAL İMPLANT VE ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Dental İmplant ve Estetik Diş Hekimliği

Belkide en az dikkat ettiğimiz konular arasında yer alan fakat vücut sağlığımız üzerinde en büyük öneme sahip konulardan olan ağız ve diş sağlığı konusuna değineceğiz… Günde 2 sefer sadece 3′er dakikadan günlük 5-6 dakikamızı ayırarak çok sağlıklı dişlere ve sağlık bir ağız yapısına sahip olabileceğimiz gibi bu konulara dikkat etmeden estetik diş hekimliği çalışmalarının gelişimini izleyebiliriz…

implant

Tıp otoriteleri bizler kadar ağız ve diş sağlığı konusuna duyarsız olmadığı için çeşitli araştırmalar devam ediyor ve diş sağlığı konusunda çeşitli yöntemler geliştiriliyor. Sonuç itibariyle sindirim kanalı ve solunum borusuna açılan bir pencerede görevindeki ağzımızda ilk sindirim başlıyor. Sindirimin başlangıcında bir eksiklik yaşanaması ve ağız sağlığımızın istenilen düzeyde olmaması ise sindirim kanalı aracılığıyla tüm vücudumuzu etkileyebiliyor.

Diş sağlığı konusu ise ağız sağlığı konusunda başta geliyor. Diş kayıplarının yaşanması durumlarında konunun sağlık boyutu olduğu kadar, bir de sosyal boyutu oluyor. Bu açıdan ağız ve diş sağlığı daha çok önem arz ediyor diyebiliriz.

Dental İmplant Nedir, Ne Değildir?

implant diş ekme

Kısmi diş kayıplarında ya da tamamen diş kayıplarında uygulanan yeni bir estetik diş hekimliği yöntemi ise dental implant olarak öne çıkıyor. İmplant, bir bakıma diş vidası görevini üstleniyor ve sadece uzman estetik diş hekimliği tarafından çıkarılıp takılabilecek bir şekilde damak içerisine yerleştiriliyor. Kişilerin oldukça rahat olarak kulanabileceği implant, doğru teşhis doğrultusunda ve uzman bir diş hekimi tarafından uygulandığı takdirde oldukça güzel sonuçlar verebilmektedir.

Diş altına yerleştirilen implant ya da implantlar, ki hekim tarafından bu rakam belirlenecektir, dişe destek görevini üstleniyor. Oldukça yeni ve daha sağlıklı bir uygulama olan dental implant, diş ekme olarak da adlandırılabilmektedir. Fonksiyonunu yitirmiş ya da dökülmüş dişlerin yerine daha fonksiyonel ve sağlıklı bir yapıya sahip yapay dişler ekerek ve implant sayesinde kökten sağlamlaştırılan vida diştir.

Oldukça yeni bir uygulama yöntemi olduğunu belirttiğimiz implant yöntemi henüz hekimlerce yeni yeni kullanılmaya başlandığı için öyle denilmektedir. Fakat sağlıklı ve kullanışlı implant elde etmeye yönelik çalışmalar 1809 yılından bu yana devam ettirilmektedir. Çeşitli süreçler içerisinden geçen dental implant diş ekleme yöntemi sayesinde 35 yıllık takibi sürdürülen sağlıklı dişlere de sahip olabilmekteyiz…