Genel SağlıkHABERLER

DENGELİ BESLENME BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR, MEME KANSERİNE YAKALANMA RİSKİNİ AZALTIR!

Hiç bir yemek ya da diyet programı meme kanserine yakalanmanızı engellemez. Fakat bazı gıdalar bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücüdunuzu olabilecek en sağlıklı şekilde tutmaya yardımcı olur ve meme kanserine yakalanma riskinizi azaltır. ART Tıp Merkezi Genel Cerrahi ve Meme Sağlığı Uzmanı Sevil Öz, dengeli beslenmenin bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisini ve meme kanseri riskini nasıl azaltığını anlatıyor.

Hiç bir yemek ya da diyet kanseri tedavi etmez. Ancak bazı gıdalar tedavinin yol açtığı yan etkilerin azaltılmasına ve tedavi sonrasında vücüdun iyileşmesine yardımcı olur. Bazı beslenme seçimleri kanser tedavisinin daha etkili olmasına ya da sizi sağlıklı tutmaya yarayabilir. Diğerleri ise tehlikeli olabilir ve tedavi ve iyileşme sürecini zorlaştırabilir.

Sağlıklı kiloda olmak meme kanserine yakalanma ve tekrar ortaya çıkma riskini azaltır

Sağlıklı vücut ağırlığı meme kanserinin tekrarlama riskini azaltmaya yardımcı olur. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre, meme kanseri teşhisi konduktan sonra kilo alan kadınlarda kanserin tekrar ortaya çıkma riskinde artış gözlemlenmiştir.

Sağlıklı kiloyu koruma ve kanserin ortaya çıkma riskini engelleme üzerine yapılan çalışmalar, fazla kilolu kadınlarda menapoz sonrası meme kanserinin ortaya çıkma riskinin, normal kiloda olan kadınlara göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Eğer sağlıklı kilonuzun kaç olması gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıdaki “kilonuzu belirleme” ipuçları ve araçlarından faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme planı fiziksel aktivite de içermelidir. Mesela haftada 3-4 saatlik bir yürüşle işe başlayabilirsiniz. Eğer şu anda tedavi görüyorsanız, daha hafif bir programla başlayıp ilerleyen zamanlarda arttırabilirsiniz.

Az yağlı beslenme meme kanserinin ortaya çıkma ve yeniden nüksetme riskini düşürür

Az yağlı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek meme kanserinin tekrarlama riskini düşürmeye yardımcı olur. Bir araştırma, günlük kalori ihtiyaçlarının sadece %25’ini yağlı besinlerden alan, özellikle önceden estrojen-reseptor-negatif meme kanseri geçirmiş kadınlarda, kanserin nüksetme riskinin düştüğünü göstermiştir.. Beslenme alışkınlarını değiştirmekten kimin daha çok etkileneceğini görmek için daha fazla araştırma yapmak gerekir, fakat hangi kanser tipini geçirmiş olursanız olun, beslenmenizdeki yağ oranını düşürmek size hatırı sayılır oranda fayda sağlayabilir. Buna ek olarak, diğer sağlıklı beslenme seçimleri kuvvetle muhtemel meyve ve sebze gibi daha az yağlı beslenmenize ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Bütün bu değişiklikler meme kanserinin nüksetme riskini düşürecektir.

Büyük Kadın Sağlığı Araştırması’na (Women’s Health Initiative Trial ) göre, menopoz geçirmiş kadınlardan az yağlı beslenenler ile normal beslenme alışkanlıklarını sürdüren kadınlar karşılaştırıldı. Araştırmacılar iki grup arasında meme kanseri riskinde önemli bir fark bulamadı. Fakat araştırmada, çok yağlı beslenen kadınların, bu alışkanlıklarını az yağlı beslenmeyle değiştirmesi durumunda kanserin ortaya çıkma riskinin azalabileceği ortaya kondu.

Bu yağ-kanser ilişkisini daha fazla araştırılmalı ve çalışmalara devam edilmelidir. Yağlı beslenmeyi azaltıp meyve,sebze ve tam tahıllı bir diyet yoluna gidilmesi hem vücudun yeteri kadar desteklenlenmesine hem de genel sağlığınıza katkı sağlar. Ayrıca kilo vermeye çalışıyorsanız, az yağlı beslenme bunun içinde faydalı olacaktır.

Hiç bir yiyecek veya takviye maddesi meme kanseriyle doğrudan bağlantılı değildir

Meme kanserinin ortaya çıkma veya nüksetme riskini azaltabilecek belli bir besin ya da takviye maddesi olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur.

Araştırmalara göre ihtiyacınız olan gıdaları özellikle meyve, sebve ve tam tahıl gibi çeşitli yiyeceklerden alırsanız hem kendinizi çok iyi hissedersiniz hem de vücüdunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlamış olursunuz. İhtiyacınız olan gıdaların çoğunu yediğiniz yemeklerden alabilirsiniz.

Eğer takviye maddeleri almayı düşünüyorsanız, işin uzmanı bir diyetisyene başvurmanız iyi bir fikir olacaktır. A vitamini veya folik asit gibi belirli bir maddeye daha çok ihtiyacınız olabilir. İşte bu sebeplerden dolayı, önceden meme kanseri geçirmiş veya geçirmemiş kadınlar genellikle multi vitamin veya mineral desteği alırlar. Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak içinde pek çok kadının kalsiyum desteğine de ihtiyacı vardır.

Diyet ve meme kanseri ile ilgili araştırmalar halen devam etmektedir

Araştırmalar diyet, meme kanseri ve nüksetme riski araşındaki ilişkiyi incelemektedir. Kadın sağlığı araştırmasına göre az yağlı beslenmek kanser riskini azaltabilmektedir. İyi beslenerek kansere yakalanma riskini azaltmak isteyen kadınlar için bu önemli konuda daha çok araştırma yapılması gerekmektedir

Diyetisyenlerin önerileri aşağıdaki gibidir:

-Kilonuzu sağlıklı sınırlar içinde tutun. Vücut kütle indeksi, tam ve kesin bir ölçme biçimi olmasada sağlıklı kilonuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.

-Bol bol meyve sebze tüketin.(Günde 5 kaseden fazla)

-Günlük kalori ihtiyacınızın %20’den az kısmını yağlardan almaya çalışın. Böylece son derece az yağ tüketmiş olursunuz. (Normalde günlük kalori ihtiyacımızın %30-35ini yağlardan alırız.)

-Omega 3 yönünden zengin gıdalar tüketin.

-Katı yağ, kırmızı et, yanmış veya tütsülenmiş gıdalardan uzak durun.

İşlenmiş gıdalar genellikle bu diyet tipine taze gıdalar kadar uymayacaktır.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak sağlıklı bir beslenme yöntemi geliştirmek için lisanslı bir diyetisyene başvurun. Bu kişi sizin bütün tıbbi geçmişinizin, yeme alışkanlıklarınızın ve kilonuzun takibini ve incelemesini yapacaktır. Sonra diyetisyeniniz sizinle birlikte çalışarak tüm hedeflerinizi karşılayacak size özel bir diyet planı yapacaktır. Bu hedefler:

-Meme kanserine yakalanma riskini olabildiğince düşük tutmak

-İyi beslenmenizi sağlamak

-Sizi olabildiğince sağlıklı tutmak

İdeal kilonuzu belirleme:

Kilo vermek için doktorlarınızdan onay aldıktan sonra yaşınız, boyunuz, vücut tipiniz ve hareketliliğinize göre uygun vücut ağırlığınızı belirleme hakkında onlarla konuşun.

Çoğu uzman, kişinin vücut ağırlığının sağlıklı sınırlar içinde olup olmadığını anlamak için DEXA taraması, vücut kütle indeksi ve bel çevresi ölçme yöntemlerinden birini kullanır.

DEXA Taraması: Genellikle osteoporoz testi için kullanılır. Kas kütlesi ve vücuttaki yağ oranını ölçmek için en iyi yoldur. Meme görüntüleme merkezlerinin çoğunda bu hizmet makul bir fiyat çerçevesinde sunulmaktadır. Doktorunuz kemik sağlığınızı test etmek içinde bu taramayı isteyebilir. Aynı zamanda bu tarama ile vücut yapınızda kontrol edilebilir.

Vücut kütle indeksi ( Body-Mass Index): Hem kadınlar hem erkekler için vücuttaki yağ oranını ölçmekte kullanılan güvenilir bir yöntemdir fakat bazı limitleri vardır:

-Atletler veya sporcular gibi kas yoğunluğu fazla insanlarda yağ oranını olduğundan fazla gösterebilir.

-Yaşlılar veya kas külesinde kayıp olan insanlarda ise yağ oranını olduğundan az gösterebilir.

İnternette Uluslararası Sağlık Enstitüsüne ait Vücut kütle indeksi hesaplayıcısı ve tablolar mevcuttur. Bunları kullanarak vücudunuzdaki yağ oranını heseplayabilirsiniz:

Kategori Vücut-Kütle İndeksi

Zayıf 18.5 altı

Normal 18.5 – 24.9 arası

Fazla Kilolu 25.0 – 29.9 arası

Obez 30 ve üstü

Bel çevresi: Bir mezura yardımıyla bel çapınız ölçülür. Karın bölgenizdeki yağları ölçmek için iyi bir yöntemdir. Bel çevresi kadınlarda 90 cm’den erkeklerde ise 100 cm’den az olmadır.