DELİ DANA HASTALIĞI TÜRKİYE’DE!

İngiliz Times gazetesi’nin haberi ortalığı karıştıracak. Gazete, deli dana hastalığının insanlardaki şeklini taşıyan kan ürünleri 11 ülkeye ihraç edildiğini öne sürdü.

İngiliz Times gazetesi, “deli dana” olarak bilinen BSE hastalığının insanlardaki şekli olan Varyant Creutzfeldt-Jakob (vCJD) taşıdığı tahmin edilen kan ürünlerinin, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 11 ülkeye ihraç edildiğini öne sürdü.

Gazetenin haberine göre, vCJD taşıyan kan ürünleri Türkiye, Singapur, Rusya, Umman, Fas, Mısır, Brunei, Hindistan, Dubai, Brezilya ve İrlanda’ya gönderildi.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinin, geçen hafta 11 ülkeden 5’inin yetkilileriyle temasa geçip, satılan kan ürünlerinin, vCJD’den ölen 9 kişiden alınan kanlardan elde edildiği konusunda bilgi verdikleri belirtildi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın, geçen hafta, sık sık kan almak zorunda olan 6 bin kan hastasına “deli dana hastalığına yakalanma riski taşıyorsunuz” diye mektup gönderdiği açıklanmıştı.

Hemofili ve benzeri hastalıklar nedeniyle uzun süreli tedavi gören bu hastaların, vCJD taşıyan kan ürünlerini almış olabileceklerine dikkati çeken Sağlık Bakanlığı, hastalardan bünyelerindeki değişimlere dikkatli yaklaşmalarını istemişti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Liam Donaldson da hastalığın kan yoluyla geçtiğinin henüz kanıtlanmadığını, attıkları adımın tümüyle ”tedbir” niteliği taşıdığını belirtmiş, “amacın toplumu en üst düzeyde korumak” olduğunu bildirmişti.

Kayhak: Hurriyet