Genel SağlıkHABERLER

DAHA ÇOK DIŞARIDA MI YEMEK YİYORSUNUZ ?

SaĞlıklı beslenmek ve kilo almamak için işte size birkaç öneri…

YoĞun iş temposundan dolayı evinizde yemek yapamıyor ve sıklıkla dışarıda mı yemek yiyorsunuz? O zaman büyük ihtimalle fazla kalori alıyorsunuz. Peki daha fazla kilo almamak için dışarıda yemek yemeyecek miyiz? Anadolu SaĞlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı ÇaĞatay Demir, işte bu sorunun cevabını ve dışarıda yemek yemenin püf noktalarını anlatıyor!

Zamansızlık nedeniyle dışarıda yemek yemek, bazen evde yemek yemekten çok daha pratik olabiliyor. Porsiyonların daha büyük olması, geniş menü seçenekleri, pişirme tekniklerinin farklı olması ve sunum çeşitliliĞi gibi nedenlerle dışarıda yemek yediĞimizde daha fazla kalori alıyoruz.

Dışarıda yemek yediĞinizde aşırıya kaçmak istemiyorsanız Anadolu SaĞlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı ÇaĞatay Demir’in önerilerine kulak verin.

ışte size dışarıda yemek yemenin püf noktaları;

Ana yemekten önce hafif bir çorba içmeniz, yemeĞin geri kalan kısmında daha az kalori almanızı saĞlayacak.

YemeĞinizin nasıl yapıldıĞını sormaktan çekinmeyin. Çok yüksek kalorili yiyecekler kullanılıyorsa hemen o yemekten vazgeçin.

ısteyeceĞiniz yemeĞin sizin için daha az yaĞ kullanılarak yapılmasını rica edin. Unutmayın siz müşterisiniz ve müşteri her zaman haklıdır.

Aperatifler yerine salataları tercih edin. Ancak salatanızı sipariş ederken yaĞsız ve sossuz olarak istediĞinizi belirtmeyi unutmayın. Salatanız, masanıza geldikten sonra yaĞı, limonu ve sirkeyi kendiniz ayarlayın.

Başlangıçları arkadaşınız ile paylaşmayı deneyin.

Kırmızı et dışında bir başlangıç tercih edin.

YemeĞe çıkmadan birkaç saat önce meyve, grisini veya küçük bir kepekli sandviç gibi bir ara öĞün tüketirseniz, yemekte çok aç olmayacaĞınız için aşırıya da kaçmayacaksınız.

EĞer tatlı yiyecekseniz, seçiminiz kesinlikle sütlü veya meyveli hafif tatlılardan biri olmalıdır. şerbetli tatlıları hayatınızdan çıkarmanın vakti çoktan geldi.

Yanınızda sürekli diş fırçanızı ve diş macununuzu taşıyın. Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalarsanız daha fazla bir şey yemek istemeyeceksiniz. ışe yaradıĞını göreceksiniz.

EĞer gittiĞiniz yerde çok da saĞlıklı seçenekler yoksa porsiyonlarınızı küçültmeyi deneyin.