Genel SağlıkHABERLER

D VİTAMİNİ PARKİNSON RİSKİNİ AZALTIYOR

Kanda D vitamininin yüksek olmasının Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltabileceği bildirildi.

Finlandiya’da bilim adamları, kemik sağlığı için önemli olan, kanser, kalp-damar hastalıkları ile şeker hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülen D vitamininin Parkinson hastalığına etkisini araştırdı.

Paul Knekt ve ekibinin yaptığı araştırmaya 50 ile 79 yaşı arasında, başlangıçta Parkinson hastası olmayan 3 bin 173 kadın ve erkek katıldı.

Katılımcılar, sosyoekonomik durumları ve sağlıklarıyla ilgili bazı soruları yanıtladı, ayrıca D vitamini seviyesinin belirlenmesi için kan örneği verdi.

29 yıl süren araştırmada kanındaki D vitamini seviyesi yüksek olan kişilerin, düşük olanlara göre Parkinson hastalığına yakalanma riskinin yüzde 65 az olduğu görüldü.

“Güneşi görmeyen” ülkelerden biri olan Finlandiya’da yapılan ve “Archives of Neurology” dergisinde yayımlanan araştırmada Knekt, sonuçların kronik D vitamini eksikliğinin Parkinson için risk oluşturduğu varsayımını kuvvetlendirdiğini belirtti.

D vitamini ihtiyacının büyük ölçüde güneşten karşılandığını ifade eden bilim adamları, D vitamini haplarının Parkinson’a etkisinin ise araştırılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, İngiltere’nin Exeter Üniversitesi’nden David J. Llewellyn ve ekibinin yaptığı araştırma da D vitamini eksikliğinin 65 yaşın üzerindekilerde bunama riskini artırabileceğini gösterdi.