Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLUKTA ALINAN FLOR, DİŞLERİ KURTARIYOR

Çocukların, 2.5 yaşından 5 yaşına kadar kendi başlarına diş fırçalayamadıkları belirtilerek, bu dönemlerde çocuklara gece yatmadan önce “elma ve havuç” gibi dişleri temizleyen meyveler yedirilebileceği ifade edildi.

İleri yaşlarda sağlıklı ve sorunsuz dişlere sahip olmak için çocukluk döneminde yeterli miktarda flor alınması gerektiği bildirildi.

Anadolu Üniversitesi Mavi Hastane Dişhekimi Halime Özgan, florun, kemik ve dişlerin daha sağlıklı, güçlü olmasını sağladığını belirterek, 2-8 yaş arasındaki çocuklarda flor eksikliğine karşı tablet desteği uygulanabileceğini söyledi.

Yetişkinlerde sıkça rastlanan diş sorunlarının temelinde, çocuklukta yeterli miktarda flor alınmamasının etkili olduğuna işaret eden Özgan, bu durumun önüne geçmek için suların içerdiği flor oranına bağlı olarak tablet desteği verilebileceğini kaydetti. Özgan, tablet desteğinin sadece çocuklara yönelik olduğunu, yetişkinler için bir yararı olmadığını belirtti.

Fazla florun sakıncaları

Halime Özgan, gereğinden fazla alınan florun sakıncalı olduğuna da dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Fazla flor, dişlerde koyu sarı lekeler oluşturuyor ve bunlar kalıcı olabiliyor. Flor takviyesi, flor eksikliğine bağlı sorunları gidermek için kullanılabilir. Bu, çürüğün hiç olmayacağı anlamına gelmez. Kalıtımsal etkenler, genetik faktörler, tükürük yapısı ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesi nedeniyle çocuklara küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması gerekiyor.”

“DİŞLERİNİ FIRÇALAYAMAYANLARA ELMA, HAVUÇ YEDİRİN”

Çocukların, 2.5 yaşından 5 yaşına kadar kendi başlarına diş fırçalayamadıklarını belirten Özgan, bu dönemlerde çocuklara gece yatmadan önce “elma ve havuç” gibi dişleri temizleyen meyveler yedirilebileceğini kaydetti.

Dişhekimi Özgan, ağız ve diş sağlığı bozuk olan anne ve babaların çocuklarının da aynı sorunla karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade ederek, annelerin, daha hamilelik aşamasındayken, özellikle beyaz et ve balık gibi flor içeren besinler alması gerektiğini söyledi.