Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLARDA KABIZLIK

Bebekler ve çocuklar kabızlık sorunuyla sık sık karşılaşıyor. Bebekler dertlerini dile getiremediğinden annelerin beslenmelerinde ilk 6 ay anne sütü vermeye özen göstermeleri büyük önem taşıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın her yaşta görülen bir sindirim sorunu olduğunu belirterek, bazı bebeklerde anne sütü alsalar da kabızlığın görülebildiğini ifade ediyor.

İnek sütünün ise anne sütüne göre daha fazla kabızlık yapması nedeniyle bir yaşına kadar başlamak istemediklerini belirten Dr. Kızılok, “Formül mamalar da inek sütünden yapılıyor. İnek sütü de bir yaş sonrası için kabızlık yapabiliyor.” diyor.

Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın nedenlerini şöyle sıralıyor:

? Anne sütü çocuğun her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazen barsak yapısındaki sorunlar anne sütünün bile kabızlık yapmasına neden oluyor.

? Barsak genişliği gibi doğuştan gelen hastalıklarda anatomik sorunlar olabiliyor. Böyle sorunlar olduğunda çocukları, çocuk cerrahisi ve çocuk gastroenterolojisi uzmanları takip ediyor.

? Ailesel barsak yavaşlığı ve gıda seçimi de kabızlığa yol açabiliyor.

? Çocuğun süt içmesi aileler için iyi bir şey, çocuk fazla miktarda içince kronik kabızlık, demir eksikliği olabiliyor. Aileler çocuğun süt içmesine sevinip abartıyorlar, oysa süt tüketiminin yarım litreyi geçmemesi lazım.

? Aileler çocuklara besinler konusunda ısrarda bulunuyor. Çocuklara ısrar etmeden beslemek lazım. Eğer sebzeyi sevmiyorlarsa başka gıdalarla da karıştırıp sevdirmek önemli. Anneler bebeklerin katı gıdaları sevip yemesi halinde sürekli bu gıdalara yönelince de kabızlık oluyor.

? Çocuklarda ise, okulda tuvalete gitmenin zorluğu kabızlık yapabiliyor. Çocuklar okulda tutuyor ve tuvalete gitmiyor. Bu nedenle tuvaletini evde yapacak şekilde alıştırırsanız okulda yapmasına gerek kalmaz.

? Psikolojik olarak da tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Kabız oluyor, canı acıyor bu nedenle tutuyor.