ÇOCUKLAR İÇİN İSHAL UYARISI

Türkiye’de 5 yaş altı çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastalıklarıönemli bir yer tuttuyor. Yaz aylarının gelmesiyle artan ishaller aileler tarafından hafife alınmama

Şanlıurfa Sağlık Müdürü Dr. Nevzat Yetkin, Türkiye’de 5 yaş altı çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastalıkların önemli bir yer tuttuğunu belirterek, “İshal doğrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybına yol açmaktadır” dedi.

Temmuz ayının ilk haftasının ‘Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası’ olarak kutlanması sebebiyle Sağlık Müdürü Dr. Nevzat Yetkin bir açıklama yaptı. Türkiye’de 5 yaş altı çocuk ölüm nedenleri içerisinde ishalli hastalıkların önemli bir yer tuttuğunu belirten Sağlık Müdürü Dr. Nevzat Yetkin, “İshal doğrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybına yol açmaktadır.

Bu nedenle bakanlığımızca ülke genelinde ‘İshalli Hastalıkların Kontrolü Programı’ yürütülmektedir. Program kapsamında Temmuz ayının ilk haftası ‘Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası’ olarak kutlanacaktır. Programla ilgili olarak sağlık personeli ve halkımızın konuya duyarlı hale gelmesi için ilimizde de çeşitli faaliyetler planlanmış olup; konuyla ilgili seminerler düzenlenecektir” dedi.

İshal hastalıkları konusunda vatandaşları da uyaran Yetkin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Kişisel hijyen tedbirleri ile ishalden korunmak mümkündür. Bunun için yemeklerden önce ve sonra el yıkama, sebze ve meyvelerin iyi yıkanması, klorlanmış veya kaynatılmış su içilmesi, yiyeceklerin kapalı ve serin yerlerde saklanması, pişmiş yemeklerin günlük tüketilmesi, biberon ve emziklerin kaynatılması çok önemlidir. Ayrıca ishalli çocuklara her zamankinden daha fazla sıvı verilmeli ve her zamankinden daha fazla beslenmelidir. İshal sıklığının artması, tekrarlayan kusma, az yemek yeme ve sıvı alma, ateş, dışkıda kan, aşırı susuzluk gibi bulgular çok tehlikelidir.

Bu durumda beklenmeden mutlaka sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. İlk 6 ayda bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmeleri ishale bağlı bebek ölümlerini büyük oranda engellemektedir. Ek besinlere başlanan veya anne sütü ile hiç beslenmeyen bebeklerde ishal gelişme riski daha fazladır. İshal vak’alarında doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalı ve gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Çöpler kapalı kutularda muhafaza edilmelidir. Açıkta satılan yiyecek ve içecekler alınmamalıdır”