Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUKLAR İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Özellikle 0-12 ay arası çocukların emme refleksiyle buldukları herşeyi ağızlarına attıklarına işaret edildi. Profesör Melikoğlu ailelerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Melikoğlu, kuruyemişlerin çocukların soluk borusuna kaçarak, boğulmalarına neden olabildiğini belirterek aileleri uyardı.

Melikoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle 0-12 ay arası çocukların emme refleksiyle buldukları herşeyi ağızlarına attıklarına işaret ederek, ailelerin dikkatli olması gerektiğini belirtti. Çocuklarda, kuruyemişlerin neden olduğu boğulma riskinin yüksek olduğunu kaydeden Melikoğlu, şunları söyledi:

”Aileler, yemek yemeğe başladığı aydan itibaren çocuklarına herşeyi vermeye çalışıyorlar. Çocukların soluk boruları dar olduğu için katı yiyecekler soluk borusuna kaçarak boğulmalarına neden olabiliyor. Özellikle de fındık, fıstık, leblebi gibi kuruyemişler ile fasulye ve nohut gibi büyük parçalar soluk borusunu tıkayarak, çocukların ölümlerine yol açabiliyor. Küçük parçalar ise soluk borusundan geçerek akciğer bronşlarına gidebiliyor ve burayı tıkayarak, hayati tehlikeler ortaya çıkabiliyor.”

Melikoğlu, aileleri uyararak, küçük yaştaki çocukların kuruyemişlerden uzak tutulmalarını, fasulye, nohut gibi yiyecekleri yedirirken de dikkatli olunmasını istedi.

-”ÇOCUKLAR EN ÇOK İĞNE YUTUYOR”-

Prof. Dr. Mustafa Melikoğlu, 5 yaşına kadar olan çocuklarda en fazla nazar boncuğu ve iğne yutma vakaları nedeniyle hastaneye başvurulduğunu da belirterek 0-5 yaş arasındaki çocukların emme reflekslerinin güçlü olması nedeniyle yakalarına takılan nazar boncuklarını ve bunun takılı olduğu iğneleri emerek yuttuklarını söyledi. Annelerin başörtülerine taktığı iğnelerin de çocukların ilgisini çektiğini ifade eden Melikoğlu, bu çocukların yuttuğu iğnelerin, anestezi eşliğinde özel aletlerle çıkarıldığını bildirdi.

Melikoğlu, ”Anne ve babalar, en ufak dikkatsizliğin, çocuklarının ölümüne yol açabileceğini unutmamalıdırlar.”