Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUK SAĞLIĞI UZMANLARI II. PUADER KONGRESİ’NDE BİR ARAYA GELDİ

BOĞMACA DÜNYADA HER YIL 50 MİLYON ENFEKSİYONA NEDEN OLUYOR

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının katıldığı, bu yıl ikincisi düzenlenen Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği (PUADER) Kongresi’nde çocuk sağlığı ve çocuk hastalıkları ve çözüm önerileri tartışıldı. Prof. Dr. Zafer Kurugöl, boğmacanın dünyada ve Türkiye’deki etkileri hakkında bilgi verdi. Kurugöl, boğmacanın 3 – 5 yıllık aralıklarla Türkiye’de salgınlara ve ölümlere yol açtığını vurguladı.

Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği (PUADER) tarafından 1 – 5 Mayıs 2013 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen II. PUADER Kongresi’nde çocuk sağlığı ve çocuk hastalıklarıyla ilgili en son gelişmeler ele alındı ve bilgi alışverişi yapıldı. Antalya Susesi Otel’de gerçekleştirilen kongreye akademisyenler ve sağlık profesyonelleri katıldı. Toplantıda bilimsel gelişmelerin yanı sıra, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının eğitim ve özlük hakları ile ilgili sorunları, hukuki sorumlulukları, eğitimin organizasyonu gibi konular da ele alındı.

Kongre kapsamında ayrıca “Çocuk Yoğun Bakım”, “Olgularla Periferik Yayma ve Kemik İliği ile Hematolojik Hastalıklarda Tanı”, “Düşük Doğum Ağırlıklı Bebek” ve “Yenidoğanda Mekanik Ventilatör” kursları da gerçekleştirildi.

Antalya’daki toplantıda boğmaca Türkiye’nin üstünde yük yaratan önemli bir sağlık sorunu olarak gündeme geldi.

Her yıl 195 bin can alıyor

Kongrenin ikinci gününde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl boğmaca hastalığının dünyadaki ve Türkiye’deki durumu hakkında önemli bilgiler paylaştı. Sunumunda boğmaca hastalığıyla ilgili yeni çalışmalarının sonuçlarını da aktaran Prof. Kurugöl şunları söyledi:

“Boğmaca dünyada her yıl 50 milyon enfeksiyona ve 195.000 ölüme yol açıyor. Ülkemizde de hala tüm yaş gruplarını, özellikle ergen, erişkin ve bebekleri etkileyen bir enfeksiyon hastalığı olarak devam ediyor. 2 – 5 yıl aralıklarla ortaya çıkan salgınlarda hastalık ve ölüm vakalarına yol açıyor. Son zamanlarda yapılan çalışmalar Türkiye’de boğmaca sıklığının arttığını göstermektedir. Daha önceki yıllarda boğmaca olgularının yüzde 6.5’i ergen ve erişkin yaş grubunda iken, 2005 yılında bu oran yüzde 16.9’a yükselmiştir.”