Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUĞUNUZU KREŞLERDEKİ ENFEKSİYON TEHLİKESİNDEN KORUYUN

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Onur Kutlu, ‘Kreşlerdeki enfeksiyon tehlikesi” hakkında bilgi verdi ve anne babalara önerilerde bulundu.

Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocuklar, yuvaya gitseler de gitmeseler de enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar. Fakat kreşe giden çocuklar bu hastalıkları kapmaya daha meyillidirler; aynı şekilde küçük çocuklar da daha kolay hastalık kaparlar. Bunun nedeni henüz gerekli bağışıklığı geliştirmemiş olmalarıdır.

Neden kreşe giden çocuklar daha sık enfeksiyon hastalıklarına yakalanırlar?

Kreşe giden çocukların evde bakılan çocuklara oranla enfeksiyon hastalıklarına (özellikle soğuk algınlığı ve ishal) daha sık yakalanmalarının çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle, kreşe giden çocuklar bir sürü çocukla temas halinde olur, böylece başka bir çocuktan enfeksiyon kapma olasılıkları artar. Ayrıca, çocuklar oynarken oyuncaklarını paylaşır ve birbirlerine dokunurlar ve bu şekilde mikroplar yayılır. Bunların da haricinde, çoğu çocuk tuvaleti gerektiği gibi kullanmayı ya da el yıkamanın önemini henüz tam olarak öğrenmemiştir. Son olarak da, küçük çocukların bakımı yakın temas gerektirir.

Soğuk algınlığının yayılmasını/bulaşmasını önlemek oldukça zordur. Soğuk algınlığı mikropları aşağıdaki yollarla yayılır:

Hasta çocuklar öksürdüğü veya aksırdığında hava yoluyla;

Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunduktan sonra diğer çocuklara dokunması yoluyla;

Çocuğun ağzına ya da burnuna dokunup ardından oyuncak, mobilya gibi eşyalara dokunması (mikroplar nesneler üzerinde bir sure yaşayabilir) ve ardından diğer çocukların bu eşyalara dokunması yoluyla

İshal mikrobu da kolay yayılan bir mikroptur ve özellikle bezli çocuklar arasında çok kolay yayılır. Bu mikroplar dışkıda bulunur ve aşağıdaki yollarla bulaşır:

Çocuğa bakan kişi ya da çocuğun kendisinin mikrobu ellerine bulaştırıp daha sonra diğer çocuklara dokunmasıyla;

Çocuğa bakan kişi ya da çocukların ellerinde ishal mikrobu bulunana biri tarafından hazırlanmış yemekleri yemesiyle

Ebeveynler bu konuda ne yapabilir?

Çocuğunuza gerekli tüm aşıları yaptırınız. Çocuğunuzu kreşe bırakırken çocuğun kendisini nasıl hissettiği hakkında öğretmenine bilgi verin. Olası enfeksiyon belirtilerini anlatıp çocuğun o gün evde kalması gerekir mi diye sorun. Örneğin, çocuğun o gün biraz keyifsiz olduğunu iletirseniz öğretmeni de çocukta olası hastalık belirtilerini gün boyu izleyip herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürse size haber verecektir. Bir enfeksiyon olduğundan şüphelenildiği durumlarda erkenden alınacak önlemler hastalığın kreşteki diğer çocuklara bulaşmasını önleyebilir. El yıkama ve bez değiştirme talimatlarının kreşin çeşitli yerlerinde asılı olmasına dikkat ediniz. Bu talimatlara uymak enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Evdeyken de ya da her nerede olursa olsun çocuğun altı değiştirildikten sonra bu talimatlara uyulmalıdır.

Lavabolarda her zaman sabun ve temiz havlu bulundurulmalıdır.

Bazı enfeksiyon durumlarında çocuklar evde kalmalıdır, böylece hem gereken bakımı alabilirler hem de enfeksiyonun kreşteki diğer çocuklara bulaşması önlenmiş olur. Aşağıdaki durumlarda çocuklar evde kalmalıdır:

Çocuk günlük aktivitelere katılamayacak kadar hastaysa;

Çocuğun hastalığı, kreşteki öğretmenlerin (diğer çocukların sağlık ve güvenliğini etkilemeden) gösterebileceğinden daha fazla ihtimam gerektiriyorsa;

Çok bulaşıcı bir hastalık ise (doktorunuzdan ya da sağlık ocaklarından bu hastalıkların listesini isteyiniz).

Bir enfeksiyondan dolayı çocuğu kreşe göndermediğinizde öğretmenine haber verin. Böylelikle, enfeksiyonun diğer çocuklar arasında yayılmaması için gerekli önlemler alınabilir.

Çocuğunuz hasta olduğunda ne yapacağınızı önceden planlayın. Er ya da geç çocuğunuzun hasta olup evde kalması gerekecektir; bu gibi durumlarda çocuğunuza bakabilecek birini önceden ayarlayın.