Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUĞUNUZDAKİ DİŞ HEKİMİ KORKUSUNU ÖNLEMEK İÇİN…

Memorial Etiler Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Hacer Alireisoğlu, “Çocuklarda diş hekimi korkusu (dentofobia) ve önlenmesi için yapılması gerekenler” hakkında bilgi verdi.

Çeşitli nedenlerle oluşan diş hekimi korkusuna 10 çocuk hastanın 9’unda rastlanmaktadır. Çocuklarda diş hekimi korkusunu aşabilmek için aileye düşen görevleri şu şekilde sıralamak mümkün…

2 yaşını bitirmeden diş hekimi ile tanıştırın

Henüz öğrenmediklerine karşı bir korkuları olmayan bu yaştaki çocuklar rahatlıkla diş hekimi koltuğuna oturacaklardır. Erken yaşta beyaz önlüğe alışan bu çocuklar, yaşamları boyunca diş hekimine gelirken zorlanmayacaktır.

Çocuğunuza diş tedavisi tecrübelerinizden bahsederken dikkat edin;

“Benim canım çok yanmıştı”, “Bu diş aletlerin sesi beni deli ediyor” gibi cümleler çocuğunuzu korkutur

Çevresinin diş hekimiyle ilişkisi çocukların kafasında belli bir fikrin oluşmasını sağlayacak, diş tedavileriyle ilgili duydukları olumsuz örneklerden etkileneceklerdir. Diş tedavilerinin ağrılı, zor olduğu gibi tanımlamaları çocukların yanında kullanmamaya özen gösterin.

Yaramazlık yaptığında dişçiye götürmekle tehdit etmeyin

Diş hekimi korkusuna neden faktörlerden biri de ailelerin yanlış yönlendirmeleri… “Uslu dur yoksa seni dişçiye götürürüm!”, “Yaramazlık yapma, dişini çektiririm!” benzeri korkutmalar çocuğun yaşam boyu bu fobiye sahip olmasına neden olur. Kesinlikle bu tarz korkutmalardan kaçınmak gerekir.

Doktora gitmeden önce neler olacağını çocuğunuza anlatın

Doktora giderken nasıl bir süreç olacağını çocuğunuza uygun bir dille anlatın

“Biz yarın diş hekimine gideceğiz. Dişlerin yeterince mutlu mu diye bakılacak” şeklinde açıklamalarda bulunun. Hatta birlikte muayeneyi canlandırın. Şimdi sen doktor ol benim dişlerime bak bakalım vs… Bu oyunla birlikte kendisine anlatılanları daha sonradan pratik edebilen çocuk muayene esnasında tedirgin olmayacaktır.

Uygun klinikleri tercih edin

Dekor, müzik, özel odalar ve personel büyük önem taşır. Çocuk psikolojisine uygun dekoratif materyalleri, oyun odaları olan klinikler çocuklar için ilgi çekici olacaktır.