Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUĞUNUZA KENDİSİNİ ÖZEL HİSSETTİRMENİN 9 YOLU

Yoğun yaşam temposu, iş koşuşturmaları, randevular, sosyal etkinlikler yüzünden bazen çocuklarımıza yeterli zaman ayıramadığımızı düşünür, kendimizi suçlu hisseder bu suçluluk duygusundan kurtulmak için aşırı sevgi gösterilerinde bulunur, onların her istediğini yapmaya çalışırız. Peki, çocuğunuza yapabileceğiniz nasıl bir sürpriz onu özel hissettirir? Doğum günü partilerine harcayacağınız büyük rakamlar ya da Disneyland’a yapacağınız pahalı bir gezi mi? Unutmayın ki onu özel hissettirmek çocuğunuzun her istediğini yapmak her istediğine evet demek değildir.

Washington’da aile yaşam koçluğu yapan Leigh Leverriera göre aslında çocuğunuzu özel hissettirmek çok kolay. Çocuğunuza saygı göstermek, çocuğunuzun yaptıklarına ilgili davranmak, yaptığı en basit, en küçük şeyleri bile fark etmek ve onu dinlemek çocuğunuzun kendisini özel hissetmesi için son derece önemli.

Philadelphia Üniversitesi Psikoloji Bölümü hocalarından Doris Jeanette göre önemli olan çocuklarla yapılan aktivitelerden çok anne-babanın o anda çocuklarla paylaştıkları sürede gösterdikleri enerji. Bu sayede çocuk sevildiğinin ve önemsendiğinin bilincinde oluyor.

Başka bir deyişle çocuğa göstereceğiniz ilgi ve alaka çocuğun kendisini özel hissetmesini sağlıyor. Ona sarılabilir, onunla oynayabilir, çocuğunuzun kendisine güvenmesine ve kendisiyle gurur duymasına yardımcı olabilirsiniz.

İşte size onu özle hissettirmenin en anlamlı dokuz yolu:

Sabahları özel zamanlar yaratın

Sinir ve stresten uzak sevgi dolu aileler kitabının yazarı Bob Lancer ailecek sabahları yaratılan özel dakikaların günün atmosferini belirlediğini söylüyor. Sabahları evde bir sorun, atışma ya da bir iktidar savaşı varsa, çocuğunuz kendisini önemsiz ve sizin yapacaklarınız arasındaki en önemsiz ayrıntı olduğunu düşünebilir. Sabahları, özellikle okula gidecek ve gün boyu sizi görmeyecek olan çocuğunuzun, hem güne iyi başlaması hem de sizin onu ne kadar önemsediğinizi bilmesinin en etkili yolu, çocuğunuzla birlikte paylaşabileceğiniz özel dakikalar yaratmaktır.

Sarılın ve kucaklaşın

Momma Zen: Walking the crooked Path of Motherhood (Anne Zen: Anneliğin engebeli yollarında yürümek) kitabının yazarı Karen Maezen Miller: Çocuğunuzla iletişim kurarken ona kendisini özel hissetmesini sağlamak için en temel yolun çocuğunuzla fiziksel temas içinde olmanız gerektiğini söylüyor. Dokunmak, gıdıklamak, kucaklamak, elini tutmak gibi fiziksel temasla ona olabildiğiniz kadar yakın davranmak, çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesini ve onu her daim seveceğinizi bilmesini sağlar. Sabah alarmlarını 15 dakika erken kurmayı öneren uzmanlar uykuda geçireceğiniz 15 dakikayı çocuğunuzla paylaşabileceğiniz bir 15 dakika haline dönüştürebileceğinizi belirtiyorlar.

Özel hikayeler yaratın

Çocuklar her zaman ilgi odağı olmak isterler. Eğer hikayenin içinde kendisi bir kahraman oluyorsa bu onun en özel ve en sevdiği uyku öncesi hikaye olacaktır. Çocuklarınız onlar için yarattığınız bu özel hikayeleri arkadaşlarıyla paylaşacak ve bu özel hikayelerin baş kahramanı kendileri oldukları için gurur duyacaklardır.

Ondan yardım isteyin

Çocuğa çocuk gibi davranmak ve onun için her şeyi yapmak çok kolaydır. Fakat onun için her şeyi yağmak yerine onu kendi kararlarını vermesi konusunda cesaretlendirmeli ve ona kendini özel hissettirmelisiniz. Örnek olarak çocuğunuza akşam yemekte ne yemek istediğini sorabilir, onunla alışverişe gidebilir, yemeği yaparken ve sofrayı kurarken size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Kuralları yıkın

Çocuklar kuralları yıkmayı severler. Düşünün akşam yemeğinden hemen önce yenebilecek kocaman bir dilim pasta ya da uyku saatini geçirip anne-babayla izlenilen bir film onlar için klasik bir geceden ne kadar eğlenceli olacaktır.

Uyku saatlerini eğlenceli hale getirin

Uyku saatleri çocuklarınız kendisini özel hissetmesi için belki de günün en önemli saatleridir. Uyumak istemeyen çocuğunuzla yaşadığınız bu sıkıntılı süreci daha eğlenceli ve huzurlu hale getirebilir bu dakikaları günün rahatlama seansları haline dönüştürebilirsiniz. Diş fırçalama ve hikaye anlatma sürecinden sonra bir süre daha onunla yatakta oturabilir çocuğunuzun konuşmak istediği herhangi bir konu hakkında muhabbet edebilirsiniz. Bu çocuğunuzla kuracağınız iletişimi çok daha rahat ve kolay haline getirecektir.

Onunla çocuk olun

Çocukların hayal güçleri o kadar geniştir ki bazen sizinde onlara uyum sağlamak için kuracağınız ve yapacağınız çocuksu davranışlar onlarla iletişiminizi daha da kolaylaştıracak ve çocuklarınızın dünyasına girmek onları inanılmaz sevindirecektir. Onların ilgisini çekmek için bundan daha iyi bir yol olabilir mi? Eliniz, yüzünüz boya içinde yere serdiğiniz beyaz kağıtların üzerinde sizi görüp şaşkınlık içinde size eşlik etmesi onun için son derece heyecanlı ve değişik bir aktivite olacaktır.

Çocuğunuzu övün

Oğlunuz parkta oynarken kendinden küçük bir çocuğun salıncağa binmesine yardım etti ya da kızınız size kendi hazırladığı kırmızı kalplerle süslü bir kartı armağan olarak verdi. O halde hemen ona bu davranışı önemsediğinizi gösterin. Onun minik jestlerini ve fark etmeniz ve övmeniz sadece kendi kişiliğinin güçlenmesine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda başkalarına karşı kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Ayrıca sizin bu şekilde davranmanız sayesinde çocuğunuz başkalarının davranışlarını önemsemeyi öğreniyor. Çocuğunuza bu jesti fark ettiğinizi göstermek için en mutlu yüz ifadenizi takınmak zorunda değilsiniz. Sadece “Bu yaptığınız davranış gerçekten çok harikaydı.” deyin ve sonra dikkatinizi başka yöne çevirin. Övgünün dozunu abartmayın.

Küçük ayrıntılara önem verin

Aile uzmanları küçük ve basit ayrıntıların çocukların kendilerini iyi hissetmeleri için önemli olduklarını vurguluyorlar. Örneğin çocuğunuza takabileceğiniz takma ve sevimli bir isim onun kendisini mutlu ve özel hissetmesini sağlayabilir ya da evden ayrılırken çocuğunuza yazabileceğiniz kısa ama anlamlı bir notla onu mutlu edebilirsiniz.