Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUĞUNUZ EVCİL HAYVANINDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENECEK

Çocukların evcil bir hayvana sahip olmaları gelişimlerine katkıda büyük rol oynuyor. VKV Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Gülsemin Güloğlu, çocukların hayvanlar sayesinde sorumluluk duygusu, bağlılık ve iyi ilişkiler gibi birçok şeyi öğrenebileceklerini söylüyor.

Evde evcil bir hayvanın olmasının çocuğun gelişimine pozitif katkıları yadsınamaz. Bu, tüm evcil hayvanlar için geçerlidir ancak köpeklerin çocuklarla iletişimi daha iyidir. Kediler genellikle yetişkinlerle daha iyi geçinir ve çocuklardan kaçarlar. Eğer evde yer sorunu ya da bakımı ile ilgili zaman sorununuz varsa balık veya kuş gibi hayvanları tercih edebilirsiniz. Çocuklar evdeki hayvanlarla büyürken; doğa, sorumluluk duygusu, iyi ilişki kurma ve bağlılık gibi pek çok şeyi yaşayarak öğrenebilirler. Evdeki hayvan, çocuğunuz için hem iyi bir dost hem de oyun arkadaşı olacaktır.

Çocuklu bir evde hayvan beslemek için bazı kurallara uymak, olası riskleri de azaltacaktır.

Öncelikle doğru hayvan seçilmesi çok önemlidir. Bunun için yaşam koşullarınız, evinizin fiziksel yapısı, alınacak hayvanın saldırgan yapıda olmaması gibi özelliklere dikkat edilmelidir.

Özelikle 3-4 yaş altı çocuklar hayvanla bir arada iken gözleyebileceğiniz mesafede ve kontrolünüz altında olmalıdır.Hayvanın bakımını çocuk ve aile birlikte üstlenmelidir. Yeni alınan evcil hayvan çocuklara karşı eğitilmelidir. Çocuklar da hayvanlarla iyi ilişkiler açısından eğitilmeli, onların da canının yanabileceği, kızdırmamak gerektiği öğretilmelidir.

Hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini aileler davranışlarıyla örnek olarak öğretmeye çalışmalıdır. Evcil hayvanın sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Hayvanlar çocuklarla birlikte yemek yememelidir.

Evcil hayvanların çocuklara yararları

Çocuklar oyuncak hayvanlarıyla olduğu gibi; evcil hayvanlarla konuşur, sırlarını paylaşırlar.

Doğum, üreme, hastalık, kazalar, ölüm ve cesaret gibi hayata dair dersler alırlar.

Sorumluluk duyguları gelişir.

Canlılara ve doğaya saygı duymayı öğrenirler.

Fiziksel aktivitede bulunurlar.

Sevgiyi, sadakati öğrenirler.

Evcil hayvan ve alerji riski

Evde evcil hayvan olmasının ileride alerjiye yatkınlık yaratıp yaratmayacağı ile ilgili birbiriyle çelişkili sonuçlar içeren çalışmalar vardır. Ailede astım ve alerji öyküsü varsa bir evcil hayvan edinmeden önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır.

Çocuğunuzun evcil hayvanınıza karşı alerjik olabileceğini düşünüyorsanız, riski azaltmak için;

Oda havasını temizleyici filtreler alabilirsiniz.

Evdeki herkese el yıkama alışkanlığını yerleştirmelisiniz.

Hayvanın haftada bir yıkanmasını sağlamalısınız.

Evcil hayvanı çocuğun yatak odasından ve halılardan uzak tutmalı, gerekirse bunun için özel kapılar kullanmalısınız.

Eğer çocuğunuzda astım ya da alerji bulguları geliştiyse doktorunuza danışmalısınız.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Gülsemin Güloğlu