CİNSELLİK ÇİFTLER ARASINDA SORUN OLUYOR

Evliliklerde son zamanlarda cinsel sorun yaşayan çiftlerde artış görülüyor. Çiftlerin eskiye göre cinsel yaşamlarından karşılaştıkları sorunlar şöyle sıralanıyor?

Son dönemde cinsel sorun yaşayan çiftlerde artış görülüyor. Çiftlerin eskiye göre cinsel yaşamdan ve kaliteli ilişkiden beklentilerinin arttığı, zaman geçirmeden de sorunlarının çözümlenmesini bekledikleri bir gerçek

Hattat Hastanesi Cinsel Fonksiyon Araştırma Bölümü’nden Prof. Dr. Halim Hattat ve Uzm. Psikolog Meliha Karayay, kokuve cinsellikle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Kadın ve erkek kokusu birbirinden çok mu farklıdır?

Herkesin kendi ten kokusu özeldir. Kadın ve erkeğin hormonal yapıları ve ortaya çıkan koku farklı olduğu için ikisi birbirinden farklıdır. Bu koku terle birleştiğinde ortaya çıkan koku ise, karşı cins tarafından algılanmaktadır. Kimyasal içerik olarak cinsel etkileyici parfümlerin içerisindeki kadın ve erkek kokusu farklıdır. Dolayısıyla cinsel etki için kullanılacak parfümlerin unisex olmaması, kadın ve erkek için ayrı formlarının kullanılması gerekmektedir.

UYARICI PARFÜMLER

Cinsel yönden çekicilik bulunması neleri içerir, bu kavram doğru mu? Cinsel çekiciliği arttırmak için sizce ne zaman ne tip kokulardan yararlanılabilir?

Cinsel çekimde, özel bir etkileşim ve çekim söz konusudur. Cinsel çekimi artırmak için karşı cinsi çeken uyarıcı parfümlerden yararlanılabilir. Yalnız unutulmaması gereken bir şey var; bu kokuların kişide var olan hormonal düzeyin derecesine göre kullanımı uygundur. Menepozal dönemdeki bir kadın, partnerini etkilemek için bu kokulardan fayda görürken, genç 20’li yaşlardaki bir kadın daha yoğun hormonal destekleri olduğu için feremona ihtiyaç duymayacaktır.

DETAYLI CİNSEL İNCELEME

Cinsel sorunların çözümleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Cinsel sorun yaşayan çiftlerde; cinsel ve kişisel gelişim, çiftin öyküsü açısından detaylı bir şekilde incelenmektedir. Cinsel işlev bozukluğu yaşandığında kişinin psikolojik, fizyolojik, hormonal ve radyolojik değerlendirilmeleri yapılmakta, bu noktalarda aksayan bölümler tespit edilerek tedavi düzenlenir. Davranış terapi teknikleri ve ev ödevleri verilmekte aksayan cinsel fonksiyonun tekrar düzenlenmesi ve akışın normale dönmesi sağlanmaktadır. Gerektiğinde hormonal destekler ya da ameliyat önerilebilir.

Kişide oluşan performans beklentisi, gerginliği oluşan cinsel yanıtın inmesine yol açmakta ve daha sonra problem olmadan dahi kişi problem olacağını düşünmekte ve sorunu beklemekte, bu durum ise cinsel sorunu başlatan ve devam ettiren bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Cinsel sorunla tedavide sorun incelendiğinde; fizyolojik dahi olsa psikolojik performans etkilenmesi problemi, devam ettirici ve başlatıcı olduğundan öncelikle kişinin cinsel sorun karşısında tekrar olumlu düşünceler geliştirmesi hedeflenmektedir. Bu iş de kullanılan bilişsel tekniklerle yapılmaktadır.