CİLDİN 7 DÜŞMANI

Uzmanlar, cilt sağlığı için alışkanlık haline dönüşen 7 alışkanlıktan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilimdalı Öğretim Görevlisi Uzman Dr. Murat Borlu, bilerek ya da bilmeden kazanılan alışkanlıkların en önemli organlardan biri konumundaki cilde zarar verdiğini ve geri dönüşümü olmayan hastalıklara yol açtığını söyledi.

İşte cildin düşmanı 7 alışkanlık ve korunma yolları:

1- Zararlı güneş ışınları: Yaz aylarında belli saatlerde (11-15) güneşten korunun. Güneş koruyucu kremler ve şapka, t-shirt gibi diğer yöntemleri kullanın. Unutmayın ki çocuklarda kemik gelişimi için gerekli olan güneş, bilinçsiz uygulamalar sonucu küçük yaşta oluşan güneş yanıklarına, bu da deri kanseri gelişmesine neden olabilir.

2- Sigara ve içki: İkisi de deri yaşlanmasını hızlandırır. Özellikle yüz cildinde artmış kırışıklıklar, sarkmalar daha erken görülebilir. Sigara ayrıca ağız kenarındaki çizgilerin derinleşmesini hızlandırır ve dudak kanseri gelişimine yatkınlık sağlar.

3- Yetersiz uyku ve dinlenme: Unutmayın ki vücudun tüm organları gibi derinin de iyi dinlenmeye ve uykuya ihtiyacı vardır. Geç yatılmış gecelerin izleri göz altlarında koyulaşma, çizgiler ve yorgun görünümlü bir ciltle kendini ele verir. Eğer yeterli derecede uyuyamıyorsanız, bunu uyandığınızda kan dolaşımını sağlayacak hareketler yaparak ve yüzünüzü temizleyip nemlendirici kullanarak telafi etmeye çalışın.

4- Makyaj temizlemeden yatmak: Gözeneklerin tıkanmasına, toksinlerin cilt yüzeyinden uzaklaştırılamamasına, derinin terleme, solunum gibi normal fonksiyonlarının yapılamamasına neden olur. Ayrıca göz makyajı silinmediği takdirde enfeksiyon gelişimini kolaylaştırabilir.

5- Sivilcelerle oynamak: Sivilcelerin daha fazla yayılmasına neden olabilir. Oynanan sivilceler doku hasarı ve sonuçta izler bırakarak tedavisi daha güç bir tabloya yol açabilir. Unutmayın ki sivilceler kolaylıkla tedavi edilebilirler.

6- Yüzü ovmak ya da aşırı fırçalamak: Yüzünüzdeki ölü deriyi temizlemek için satılan bazı toz ya da kremler deriniz için zararlı olabilir. Cilt tipiniz ne olursa olsun yüzünüze daima nazik davranın, bilmediğiniz, içeriği belli olmayan karışımlardan kaçının, kullanmak istediğiniz ürünlere dermatoloji uzmanına danışarak karar verin.

7- Çok sıcak suyla yıkamak: Çok sıcak su ile yıkanılması derinin aşırı kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir. Ayrıca bu durumdaki deri alerjilerede daha duyarlıdır. Özellikle kış aylarında deride kuruma ve kaşıntı oluyorsa nemlendirici kullanın.