Genel SağlıkHABERLER

CİLD KLONLAMA

Amerikan biyoteknoloji firmasi ‘‘Isolagen’’ bünyesinde çalışan bilim adamları, genç yaşta insan vücudundan alınan deri örneklerini, 40 yıl sonra klonlamanın bir yolunu bularak yaşlı, yıpranmış ve kırışmış cildin yenilenmesi üzerine çalışıyorlar. Uzmanlar yaptıkları çalışmalarda başarılı oldukları takdirde, artık dünyada yaşlı gibi görünen kimsenin kalmayacağını söylediler. Uzmanlar, deri klonlanması sayesinde kırışıklıkların tamamen ortadan kalkacağına, herkesin etli görünen dudaklara sahip olacağına ve akne izlerinin kökünden yok edileceğine dikkat çektiler.

Şirketin danışmanlığını yapan, California Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nick Lowe, henüz geliştirme aşamasında olan ‘‘Cell Storage System’’ (Hücre Depolama Sistemi) adı verilen bu yöntemi şöyle açıkladı:

‘‘3 milimetre kalınlığındaki deri parçası, genç yaşta kulağın arkasından alınıyor. Kişi, yaşı ilerleyince saklanan parça klonlanarak deriyi gergin ya da elastik tutan proteinlerin çıkarıldığı bir kültür elde ediliyor. Bu kültür sıvı hale dönüştürülerek vücuda enjekte ediliyor.’’

Prof. Lowe, bu gençleştirme etkisisinin uzun süreli ve kalıcı olacağını kaydetti.