CEZALAR ÇOCUĞU DEĞİŞTİRMEZ!

Çocukların başarısında ailelerin tutumunun derece önemli olduğu ancak, eğitimli anne-babaların bile gerekli duyarlılığı göstermemeleri nedeniyle zaman zaman olumsuz gelişmelere yol açabildikleri belirtildi.

Huzurlu bir ortam sağlayın

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu, okul başarısında, çocuğun ailesinden beklediği en önemli desteğin huzurlu bir ortam ile güleryüz olduğunu vurguladı.

Kutlu, derslerdeki başarı için anne-babalara çok önemli görevler düştüğünü, ancak, yönlendirici olmak isterken özellikle davranış konusuna dikkat edilmediği için çocuklara bilmeden zarar verilebildiğini söyledi.

Kutlu, çocukların da bir birey olduklarının bilincinde davranılması ve kişiliklerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Çocukları ne elimizden kaçırmalı ne de çok sıkarak zarar vermeliyiz. Anlayışın da otoritenin de dozu iyi ayarlanmalıdır” dedi.

Çocuğa öncelikle huzurlu bir aile ve rahat çalışma ortamı sağlanması gerektiğine işaret eden Kutlu, eğitimde ödülün cezadan çok daha etkili ve uyarıcı olduğuna dikkati çekti. Kutlu, çocuklara vaad edilen ödülün, onların ulaşamayacakları düzeyde olmamasına da özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Kutlu, çocuklara kesinlikle fiziksel ceza uygulanmaması gerektiğini belirterek, “Bu cezalar istenmeyen davranışları sadece geçici olarak bastırabilir. Ancak, bu davranışlar sonradan daha şiddetli bir şekilde yeniden ortaya çıkar” uyarısında bulundu.

Çocukların birçok konuda yetişkinlerden daha duyarlı olduklarını ifade eden Kutlu, “Bu nedenle asla küçümseyici olmayın. Çocukların konumlarını bir başka çocukla karşılaştırmayın. Bu durum düşmanca duyguların gelişmesine yol açabilir” dedi.

Kutlu ayrıca, evde ödev yapılması konusunda ailelerin yardımda bulunmasının benimsenen bir yaklaşım olduğunu, ancak bunun da asla ölçüsünün kaçırılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.