CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TİROİD DOKUSU KALBİNDEN ÇIKARILDI

Fethiye’de yaşayan Hanife Sağ, kalbinde ceviz büyüklüğünde tiroid dokusu oluştuğunu öğrendi.

Dünya tıp literatüründe sadece 7 vakada görülen bu doku gitgide büyüyerek, kalpten akciğere giden damarın tıkanmasına ve ani ölüme neden olabilirdi.
Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gürhan Günay tarafından teşhis edilen ve Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Kar tarafından ameliyat edilen 37 yaşındaki Hanife Sağ, sağlığına kavuştu.
Dünya literatüründe 8. hasta
Uz. Dr. Gürhan Günay pozisyona bağlı olarak nefes darlığı ve bayılma şikayetleriyle kendilerine başvuran Hanife Sağ’ın kalbinin sağ boşluğunda, sağ ventriküler çıkış yoluna doğru yaklaşık 3,5 * 2,5 cm çapında ceviz büyüklüğünde bir kitle tespit ettiklerini belirtti. Hanife Sağ’ın Dünya literatüründe böyle bir kitle görülen 8’inci hasta olduğuna dikkat çeken Uz. Dr. Günay, tiroid dokusunun bulunmaması gereken bir yer olan kalpte oluşmasının ve bu şekilde büyümesinin nadir görülen bir olgu olduğunun altını çizdi.
Anjiyo yapılarak ameliyata karar verildi
Hanife Sağ’a anjiyo yapıldığını belirten Uz. Dr. Gürhan Günay, “Anjiyo yapmamız gerekiyordu. çünkü kitlede damarlanma olup olmadığını; kitlenin herhangi bir yerden kan alıp almadığını bilmemiz önemliydi. Normal saptanan anjiyografi sonucunda kitlenin çıkartılmasına karar verdik” dedi.
Başarılı ameliyatla kitle çıkarıldı
Ameliyatla kitleyi çıkaran ekibin başındaki isim Op. Dr. Mustafa Kar, operasyonun TEE (Transözofageal Ekokardiyografi) eşliğinde yapıldığını söyledi. Böylelikle kitle çıkartıldığında sağ ve sol kalbi ayıran duvarda herhangi bir zarar oluşmadığının görülebildiğini anlatan Op. Dr. Kar, “Bu tür ameliyatların en büyük riski kitlenin alınmasının kalp yaralanmasına neden olarak kalp bütünlüğünün bozulmasıdır. Ayrıca kalbin ileti sistemi de yaralanabilir. Bu da hastayı kalıcı kalp piline mahkum bırakabilir. Ancak Hanife Sağ’ın ameliyatı başarılı bir şekilde bu tür komplikasyonlar oluşmadan tamamlanabildi” diye konuştu.
Yeniden Doğdum
“Baygın gibi uyuyordum. Uyanmayacak gibi yatıyordum” sözleriyle kendisini hastaneye götüren şikayetleri anlatan Sağ, bu kitlenin sürekli bayılacakmış hissiyle yaşamasına neden olduğunu söyledi. Sağ, “Uzun bir süre hayati tehlike altında yaşadığımı öğrenmem benim için büyük şok oldu. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim” dedi.