Genel SağlıkHABERLER

ÇAĞIN SİNSİ HASTALIĞI ANEMİYE DİKKAT!

Son yıllarda çok sık duyduğumuz “anemi” hastalığı, halk arasında kansızlık olarak biliniyor ve kan değerlerinin düşmesi anlamına geliyor. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda, kadınlarda ve yaşlılarda görülüyor. Aneminin ortaya çıkmasında rol oynayan birçok neden bulunuyor. Bunlar arasında demir eksikliği gibi çok sık karşılaşılan nedenlerin yanı sıra, kan kanseri ya da bazı iç organların kanseri gibi ciddi hastalıklar da yer alabiliyor. Acıbadem Beylikdüzü Tıp Merkezi Başhekimi ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Türker Kundak, anemi hakkında merak edilenleri anlattı.

ANEMİNİN NEDENİ ÇOK ÖNEMLİ

Aneminin ortaya çıkışının temelinde çok farklı sebepler bulunabildiğini söyleyen Dr. Türker Kundak, en sık karşılaşılan neden olan demir eksikliğinin kadınlarda daha çok görüldüğünü ve saptandığında hastanın adet görüp görmediğinin sorgulanması gerektiğini belirtiyor. Çünkü kadınlar adet döneminde kan kaybediyor ve bu durum kansızlığa neden olabiliyor. Ancak rahim içi kanamanın artmasına neden olabilecek miyom ya da başka bazı kanser türleri de bu duruma yol açabiliyor. Ayrıca beslenme şekli, gebelik ve emzirme de demir eksikliğine bağlı kansızlığa neden olabiliyor. Anemi şüphesiyle gelen hastanın hikayesi dinlendikten sonra fizik muayenesi yapılıyor. Kısa vadede gelişen anemiler olduğu gibi kronik (uzun süreli) anemiler de görülebiliyor. Dr. Kundak belirtileri, “Bulgular daha çok kronik anemilerde görülüyor; Hastanın cilt rengi soluklaşabiliyor, saçları cansızlaşmaya, kırılmaya başlıyor; tırnakları ayrışabiliyor. Yüzüne baktığınızda cilt rengi ve göz kapaklarının altı soluk görünüyor, ağız içi mukozası soluk görünüm alıyor, dilinin üzerinde düzleşme başlıyor. Vücudunu muayene ettiğinizde ise kansızlığa bağlı kalp seslerinin hızlandığı duyulabiliyor. Dalak ve karaciğerde büyüme olabiliyor. Bunun dışında kansızlığın tipine bağlı çeşitli döküntüler, kanama odakları ve morluklar görülebiliyor” sözleriyle anlatıyor.

B12 EKSİKLİĞİ ANEMİYE NEDEN OLUYOR

B12 ve demir vücutta üretilmeyen, dışarıdan alınan moleküller olduğu için, eksiklikleri daha çok beslenme ve emilim kusurlarına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Süt, süt ürünleri, yumurta, et ve sakatatta bulunan B12 vitamininin eksikliği kansızlık gibi çok çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Bu eksiklik en çok vejetaryenlerde görülüyor. Vücutta hücrelerin büyümesini sağlayan B12 vitamininin eksikliğinde, hücre bölünmesi zorlaştığı için bir süre sonra kansızlık oluşabiliyor. Mide-bağırsak kanserleri ya da bu sistemin emilim kusuru yaratan bazı hastalıkları nadiren de olsa B12 vitamini eksikliğine neden olabiliyor. Bu nedenle B12 vitamini eksikliği görüldüğünde, mide-bağırsak sistemini de taramak gerekiyor.

TEDAVİ EDİLMEZSE BİRÇOK SORUNA YOL AÇIYOR

Kansızlığın tedavi edilmemesi vücudun zorlanması anlamına geliyor. Çünkü kansızlık durumunda vücut, hipoksi denilen oksijen yetersizliğini yaşıyor. Bu tabloda dokulara gitmesi gereken oksijen gidemediği için bütün organlar zorlanmaya başlıyor. Demir eksikliğine bağlı kansızlık uzun sürdüğünde, zorlanmaya bağlı olarak kalp büyüyor ve kalp yetmezliği oluşabiliyor. Akciğerler zorlandığından, nefes darlığı oluşuyor. Dokulara az oksijen gittiğinden, dokunun oksijensiz kalması sonucu tüm iç organlar ve kaslar zorlanıyor. Yaygın ağrılar, kramplar, unutkanlık ve duygu durum bozuklukları görülebiliyor. Eller uyuşmaya başlıyor. Dr. Türker Kundak, “Kansızlık tespit edildiğinde nedene yönelik tedavi uygulanıyor. Demir eksikliği, B12 vitamini ve folik asit eksikliğinde ilaç tedavisi yapılıyor. Fakat kansızlığın nedeni; basit bir beslenme eksikliğinin yanı sıra, yukarıda belirtilen çok önemli bazı nedenler de olabiliyor. Bu yüzden mutlaka araştırılması, gerekli durumlarda mide-bağırsak endoskopisi ya da diğer tetkikler yapılması ve neticede cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilecek sonuçlar çıkabileceğinin de unutulmaması gerekiyor” diyor.