Genel SağlıkHABERLER

‘BUZDOLABINA RENKLİ POŞET KOYMAYIN’

Atık plastik maddelerden üretilen siyah ve renkli poşetler, buzdolabında kötü kokuya neden oluyor.

Kimyasal madde oranları iyi ayarlanmamış naylon-plastik karışımı poşetlerin içeriğinde bulunan psikrofil tipi bakterilerin hastalık yapıcı özelliği yok. Ancak, çeşitli gıda maddeleri ile farklı şekilerde tepkimeye giren bakteriler, gıdaların koku ve tatlarında değişikliğe neden oluyor.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Durak, piyasada kullanılan renkli poşetlerin büyük bölümünün, toplama ve kalitesiz atık plastiklerin eritilmesiyle üretildiğini, bu nedenle alışveriş poşetlerinin sadece taşıma amaçlı olarak kullanılması gerektiğini vurguladı. Durak, söz konusu poşetlerin, buzdolabına konulması durumunda, kötü koku oluşmasına neden olduğu gibi buzdolabındaki tüm gıda maddelerinin kokusunda ve tadında da bozulmaya yol açtığı vurguladı. Bu poşetlerin üretiminde şeffaf rengin oluşturulamadığı, üretici firmaların da bu tip hammadde ile üretilen poşetleri siyah ve renkli olarak üretmek zorunda kaldığını anlatan Durak, şunları kaydetti:

“Kimyasal madde oranları iyi ayarlanmamış naylon-plastik karışımı poşetlerin içeriğinde, psikrofil tipi bakteriler bulunur. Doğrudan hastalık yapıcı özelliği olmayan bu bakterilerin en büyük özelliği eksi 8 ile artı 15 derece arasında kolayca yaşayabilmeleridir. Bu nedenle buzdolapları içinde, çeşitli gıda maddeleri ile farklı şekillerde tepkimeye giren bakteriler, dolap içinde kötü koku oluştururlar. Oluşan kötü koku ise diğer gıda maddelerine de sinerek, gıdaların koku ve tatlarında önemli değişikliğe neden olur.”