Genel SağlıkHABERLER

BURUNZEDE BİR TOPLUMUZ

Burun ameliyatlarını estetik cerrahlar mı yapmalı, yoksa KBB uzmanları mı?

GÜNÜMÜZDE estetik burun ameliyatı yaptıranların sayısı her geçen gün artıyor. Sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olan hastalar ise yüksek maliyetler ödemek zorunda kalıyor. Türkiye’de yapılan burun ameliyatlarının “fonksiyonel” ve “estetik” amaçlı olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Levent Sağlık Merkezi Kulak- Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Hamdi Önay, bu iki ameliyatın oranlarının genellikle birbirine yakın olduğunu söylüyor ve bazı durumlarda fonksiyonel nefes alma ameliyatı yaptıranların sayısının daha fazla olduğunu belirtiyor. Op. Dr. Önay’a göre estetikli burunlar dışarıdan fark edildiği için bu ameliyatların oranı daha yüksek görünüyor.

BURUN EĞİTİMİ

Ülkemizde burun estetiğini, KBB (Kulak-Burun-Boğaz) ve estetik cerrahların eşit oranlarda yaptığını söyleyen Op. Dr. Önay, “KBB uzmanları sadece burunla ilgilendikleri için, fonksiyonel olarak ve nefes yönünden bu operasyonları gerçekleştirmede daha avantajlılar” diyor. Estetik amaçlı burun ameliyatı olmak isteyen kişi ise KBB uzmanının daha önce tedavi ettiği hastaları görerek veya tavsiye üzerine başvuruyor. Son dönemde burun ameliyatlarında KBB’ye dönüş yaşandığını söyleyen Op. Dr. Önay, “KBB hekimleri burnun, estetik ve fonksiyonel tüm eğitimini almış olmalarına rağmen, estetik cerrahlar yeterli KBB eğitimi almıyor” diyor.

İŞLEVSİZ BURUNLAR

Op. Dr. Önay’a göre estetik amaçlı burun ameliyatı olmak isteyenlerin, estetik cerrahları tercih etmesi sonucu, birbirinin aynı, doğal olmayan, tek elden çıkmış gibi görünen ve “fonksiyonlarını kaybetmiş” burunların sayısı giderek artıyor. Op. Dr. Önay, “Burunzedeler toplumu olduk” yorumunda bulunuyor ve KBB hekimleri olarak tüm eğitim yaşamlarını tek bir organa adadıkları için bu durumdan büyük üzüntü duyduklarını da söylüyor