Genel SağlıkHABERLER

BERLİN’DE YAŞAYAN TÜRK PSİKOLOG SEMA YILMAZ KARASU’YA, ALMANYA CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN “FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ ÖZEL HİZMET NİŞANI” VERİLDİ

Uzun yıllardır Berlin’de yaşayan Türk psikolog Sema Yılmaz Karasu, Alman toplumuna ve devletine yaptığı özel hizmetlerinden dolayı, Federal Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından verilen en yüksek devlet nişanı olan “Federal Almanya Cumhuriyeti Özel Hizmet Nişanı” na layık görüldü.

Berlin Tiergarten Belediyesi Salonu’nda, 27 Ocak tarihinde düzenlenen ödül töreninde, Mitte Belediye Başkanı Dr. Christian Hanke tarafından, psikolog Sema Yılmaz Karasu’ya Federal Alman Cumhuriyeti Özel Hizmet Nişanı” takdim edildi.

Törene, Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat, Berlin Eyalet Parlamentosu SPD milletvekili Emine Ülker Radziwill ile Sema Yılmaz Karasu’nun meslektaşları ve ailesi katıldı.

Sema Yılmaz Karasu, Berlin’de Türk göçmen ailelerin psikolojik desteklenmesinde, “ilk basamak” hizmeti vermesiyle tanınıyor ve uzun yıllardır Berlin Wedding Bölgesi “Eğitim ve aile danışmanlığı” merkezinde görev yapıyor. Kendisi, mesleki çabalarının yanı sıra, yıllardan beri katıldığı sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da biliniyor.

‘Birlikte oluşturduğumuz rengarenk bir resim istiyorum’

Tören sırasında kısa bir konuşma yapan psikolog Sema Yılmaz Karasu şunları söyledi:

“Göç biter, göçmenlik kalıcıdır. Bugün üçüncü, dördüncü kuşaktan söz ediyoruz. Gurbet, vatan oldu diyoruz. Geçmişi adeta dondurduk ve köklerimizin bir kısmını olduğu yerde bıraktık. Bir yandan yüzümüzü geleceğe döndürmek isterken, diğer yandan sökülen köklerimizle yeniden kök salmak istiyoruz. Bunun içinde, burada nasıl karşılandığımız çok önemlidir. Ayrımcılıktan uzak, ben ve öteki’ni yaratmadan, birbirimizi dışlamadan, önyargısız, birlikte var olmak önemlidir. Tek renk, tek fırça vurusuyla yapılan renksiz, solgun bir resmin yerine, rengarenk, ışıl ışıl milyonlarca ufak mozaik parçalarından oluşan muhteşem bir resim özlüyorum. Her birimizin binlerce yıla dayalı kültürüyle, getirdiği değerleriyle ve farklılıklarıyla birlikte, muhteşem bir resim oluşur. Bu farklılıkları kabul ederek, onlara saygı duyarak birlikte oluşturduğumuz, birlikte zenginleştiğimiz rengarenk bir resim görmek istiyorum” diye konuştu.

Alman Hizmet Nişanı, Federal Alman Cumhuriyeti’nin, en yüksek devlet nişanı olup, politik, ekonomik, kültürel, bilimsel veya fahri bir alanda Almanya’ya yapılmış olan çok özel hizmetlere ve kişilere verilmektedir.