Genel SağlıkHABERLER

BURUN ESTETİĞİ NE ZAMAN YAPTIRILMALIDIR?

Op. Dr. Yakup Avşar, burun estetiği ameliyatları ilgili bilmeniz gerekenleri ve bahar alerjisinin burun ameliyatlarını nasıl etkilediğini anlattı…

Geliştirmiş olduğu mikro kesme yöntemi ile burun estetiği ameliyatları konusunda tüm dünyada otorite kabul edilen Op. Dr. Yakup Avşar, burun estetiği ameliyatları için en uygun zamanı şöyle tanımlıyor:

“Estetik cerrahinin yoğun olduğu bazı dönemler vardır ki; bunların başında ilkbahar gelir. İlkbahar mevsim ısısının uygun olması, kışın rehavetinin atılması ve ince kıyafetlerin giyilmeye başlaması ile kişilerde estetiğe ilgiyi arttıran bir mevsimdir. Her türlü estetik operasyonun rahatlıkla yapılabildiği bir mevsim olan ilkbahar ne yazık ki alerjik bünyeli kişilerde özellikle burun operasyonları için uygun olmaz. Bu yüzden burun estetiği yaptıracak olan hastalar için en ideal dönem yaz başlangıcıdır.

Burun ameliyatlarını izin dönemlerinde planlayan kişilerin özellikle alerjik bünyeye sahip olmaları durumunda bunu kış değil de yaz tatillerinde yaptırmaları uygun olacaktır. Burun ameliyatı olmak isteyenler, tatillerinin son haftasını ameliyata ayırmaları ve sonrasında güneşten korunmaları şartı ile yaz mevsiminde rahatlıkla ameliyat olabilirler.”

Çilek alerjisi olanlar dikkat

Estetik operasyonlar için en uygun mevsim sayılan ilkbahar, ne yazık ki şiddetli polen ve besin alerjisi olanlar için uygun mevsim değildir. Çilek, domates, bakla gibi alerjik gıdaların çıktığı ilkbahar, polenlerin havada uçuşmaya başlaması ve sonbahar gibi iklim değişiminin yaşandığı bir mevsim olması nedeniyle alerjik bünyeli kişilerde burun ameliyatına izin verdirmez. Özellikle de nisan ayından başlayıp, mayıs ortalarına kadar burun tıkanıklıkları ve hapşırık krizleri, gözlerde sulanma ve kaşıntı şikayeti olanların bir çoğunda kışın soğuk alerjisi dediğimiz soğuk havaya hassasiyet vardır. Soğuk alerjisi görülenlerin bir kısmında da ev içi tozları olarak bilinen maytlara karşı hassasiyet vardır. Bu sebeple alerjisi olan kişilerin burun estetiği operasyonlarını yaz mevsiminde yaptırması gerekmektedir.

Burun estetiğinde ilk sıradayız

Genetik mirasımızın bize sunduğu “Karadeniz tipi” burun şekli ile dünya genelinde bir prototipi yansıtıyoruz. Sıcak kanlı bir ırk olduğumuz için travmalara maruz kalma oranımız diğer ırklara göre çok daha fazla. Çocukluk döneminde top çarpmaları ile başlayan, düşme ve çarpmalarla devam eden travmalar nedeniyle ilerleyen yaşlarda burunda eğrilik ve nefes sıkıntıları görülmeye başlanıyor. Bahsedilen bu özelliklerden dolayı ülkemiz, burun estetiğinde ilk sırada yer alıyor.

Ağrısız tamponsuz burun ameliyatı

Op. Dr. Yakup Avşar’ın kendi tasarlamış olduğu tıbbi aletlerle mikro motor sistemini kullanarak yaptığı burun ameliyatları, hem hastaların ameliyattan önce planlanmış olduğu burun şekillerine kavuşmalarını, hem de burun yapısına bağlı olan nefes problemlerinin düzeltilmesini sağlıyor. Ameliyatın mikro kesme ve mikro törpüleme yöntemi ile yapılması iyileşmeyi dönemini kısaltıyor ve burun içine tampon konulmaması hapşırık krizlerini önlüyor. Böylelikle hasta bir hafta gibi kısa bir sürede normal yaşamına dönüş yapabiliyor.