Genel SağlıkHABERLER

BULAŞICI GÖZ HASTALIĞINA DİKKAT !

Çocuklarda sık görülen ve son derece bulaşıcı olan Bakteriel Konjonktivit mutlaka tedavi edilmesi gereken bir göz hastalığıdır.Bu yaygın göz sorunu hakkında Avusturya Sen Jorj Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Tanıl Gürsel önemli bilgiler verdi.

Konjonktivit göz kapaklarınızın ve göz yuvarlağınızın bir kısmını kaplayan şeffaf zarın -ki buna konjonktiva denir; iltihap ya da enfeksiyonudur. Sebebi genellikle bakteriel bir enfeksiyon ya da yenidoğan bebeklerde tam açılmamış olan bir göz yaşı kanalıdır.

Belirtileri:

• Bir ya da her iki gözde birden kızarıklık

• Bir ya da her iki gözde birden kaşıntı

• Bulanık görme ve ışığa karşı hassasiyet

• Bir ya da iki gözde birden batma hissi

• Gece boyunca bir ya da iki gözde birden kabuklanma yapan akıntı.

• Yaşarma

Bakteriel Konjonktivit çoğunlukla kalın sarımsı yeşil renkte bir akıntıya sebep olur ve bir solunum yolu enfeksiyonu ya da boğaz ağrısıyla bağlantılı olabilir. Soğuk algınlığı ile bağlantılıdır. Son derece bulaşıcı olup çocuklarda daha yaygındır. Gözlerde yoğun şekilde kaşıntı, sulanma ve iltihap; burnumuzda kaşıntı, hapşırma ve sulu akıntı oluşabilir. Gözlerinizin akında açık renk kabarcıklara neden olan şişmelerde meydana gelebilir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Konjonktivit rahatsız edici bir hastalık olabilir, ama görüşe zarar vermez ve tipik şekilde detaylı ya da acil tedavi gerektirmez. Yine de işaret ve belirtiler başladıktan iki hafta boyunca Konjonktivit hala bulaşıcı olabildiği için, erken teşhis ve tedavi önemlidir. Konjonktivit ara sıra yetişkin ve çocuklarda erken tedaviyi daha da önemli kılan, kornea komplikasyonlarına neden olabilir.

Önlem:

Ellerinizi göze sürmeyin, sık sık ellerinizi yıkayın, havlu ve yıkanma bezlerinizi her gün değiştirin, başkaları ile paylaşmayın. Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirin, başkalarına ait göz makyaj malzemelerini kullanmayın, kontakt lenslerinizin hijyenine dikkat edin. Eğer çocuğunuzda bir enfeksiyon varsa, diğer çocuklarla yakın temas içine girmesine engel olmaya çalışın.

Tedavi:

Bakteriel Konjonktivit’te doktorunuzun önereceği antibiyotikli göz damlaları gerekir.