Genel SağlıkHABERLER

BRONZLAŞAYIM DERKEN ‘YANMAYIN’

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Özpoyraz, güneş ışınlarının hayat verici olduğu kadar zararlarının da bulunduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Metin Özpoyraz, Adana Tabip Odası’nda düzenlediği basın toplantısında, özellikle öğlen saatlerinde uzun süre güneşte kalındığında yanık oluşabileceğine dikkati çekerek, uyarılarda bulundu.

Güneş yanığına ilişkin reaksiyonların ışınımı aldıktan 4-6 saat sonra ortaya çıkmaya başladığını ifade eden Özpoyraz, şöyle konuştu: “Yanıklar 24 saatte tam olarak kendini gösterir ve ortalama 3 günlük bir süre sonunda biter. Sadece ışık gören bölgelerde oluşur. Bu bölgelerde kızarıklık, sıcaklık duygusu, şişlik yaşanır, daha sora kabarcıklar ortaya çıkar. Hafif yanıklarda kızarıklık sonrası pullanma gelişir ve bu bölgede kararma ortaya çıkar. Yoğun güneşlenme sonucu ateş, bulantı, kusma, başağrısı gibi belirtiler derideki döküntülere eşlik edebilir.”

Özpoyraz, güneş yanıklarının uygun tedavi edilmediğinde iz bırakabildiğini vurgulayarak, “Her güneş koruyucu yeterli koruma sağlamaz. Bu nedenle koruyucuya güvenip rahat davranılmamalı” dedi.

Güneşe çıkıldığında, güneş koruyucuların yanı sıra uygun giysiler, güneş gözlüğü ve koruyucu rujlar, geniş kenarlıklı şapkalar ile korunma sağlanmasını öneren Özpoyraz, devam etti: “Bronz renkte bir tane kavuşma arzusunun hüsranla sonuçlanabileceği ve ileriki yaşlarda deride hem erken yaşlanma, hem de cilt kanserlerine yol açabileceği unutulmamalıdır. Güneş yanıklarında esmerler, açık tenlilere oranla daha az risk taşısalar da yine önlem alınmalıdır.”