BOŞANMA ERKEK ÇOCUKLARINI DERİNDEN ETKİLİYOR

Boşanma Erkek Çocuklarını Derinden Etkiliyor

Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Neriman Aral ile Doç. Dr. Figen Gürsoy yaptıkları araştırmada, boşanmış ailelerden gelen erkek çocukların yüzde 21.76’sında, kızların ise 16.97’sinde depresyon tespit etti.

Boşanmadan 11 yaşındaki kız ve erkek çocukların, 10 yaş grubuna göre daha fazla etkilendiği belirlendi. Araştırmada, 10 yaş grubundaki çocuklarda depresyon oranı yüzde 18.93 olarak ortaya çıkarken, bu oran 11 yaşta yüzde 20 olarak dikkati çekti.

Depresyon oranı, alt gelir grubundaki çocuklarda yüzde 19.54, orta gelir grubundakilerde yüzde 17.95 ve üst gelir grubunda da yüzde 20.48 olarak belirlendi.

Boşanmadan sonra anne veya babasını hiç görmeyen çocuklarda da depresyon oranı yüksek çıktı. Annesini görmeyenlerde bu oran yüzde 19.29, babada ise yüzde 20.67 olarak tespit edildi.

Prof. Dr. Neriman Aral, çocukta oluşabilecek belirsizlik ve güvensizlik duygularını önlemek için boşanmanın ne olduğunun açık bir dille ve boşanılan eş kötülenmeden anlatılması gerektiğini söyledi.