BÖCEKLER POLİSE YARDIMCI OLUYOR

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde kurulma çalışmaları yürütülen ve Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan adli entomoloji laboratuvarıyla böcekler de adli olayların çözümlenmesinde kullanılabilecek.

Adli Tıp Enstitüsü’nden Adli Biyoloji Uzmanı Dr. Nihal Açıkgöz, laboratuvar sayesinde ölüm sonrası cesede gelen böceklerden ve onların larvalarından yararlanılacağını, böylece ölüm zamanı ve ölümün gerçekleştiği yerin tespitinin yapılabileceğini kaydetti.

Açıkgöz, ‘‘Laboratuvarda yapılacak incelemelerde adli olayların daha çabuk çözülmesi sağlanacak’’ dedi. Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı ise laboratuvarda başta polis ve jandarma olmak üzere, ilgili alanlarda çalışan personelin eğitiminin de sağlanacağını söyledi.

Türkiye’nin, olay yerinin ve olay yerinden toplanan örneklerin yeterince incelenememesi nedeniyle AİHM’de her yıl binlerce dolar tazminat ödemeye mahkûm olduğunu anımsatan Hancı, ‘‘Bu laboratuvar ile ülkemiz hem bu tazminatlardan kurtulacak, hem de bilimsel platformda adını bu alanda da tüm dünyaya duyuracaktır’’ diye konuştu.