BÖBREK HASTALARINA SİGARA UYARISI

Sigara tiryakiliğinin böbrek yetmezliği hastalığında önemli bir faktör olduğu tespit edildi.

Prof. Dr. Alexander M. Davison, sigarayı bırakmanın hastalığı geciktirdiğini belirterek, böbrek hastalarının hastalıkları kronik hale gelmeden sigarayı bırakmaları gerektiğini vurguladı.

İngiltere’nin Leeds Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alexander M. Davison, yaptığı araştırmalar sonucunda, sigaranın böbrek yetmezliğinde çok önemli bir faktör olduğunu tespit ettiğini söyledi. Davison, böbrek rahatsızlığının herhangi bir evresinde, sigarayı bırakmanın hastalığı geciktirdiğini belirtti. Böbrek hastalarına sigarayı bırakmalarını tavsiye eden Davison, şöyle konuştu:

Diyalize bağımlı yaşıyorum psikolojisi

‘Böbrek hastaları, hastalıkları kronik hale gelmeden önce sigarayı bırakmalı. Yapmış olduğum araştırmalarda, sigaranın bırakılmasının tedavi üzerinde olumlu etkiler yaptığını tespit ettim. Bu arada, diyalize bağlı olarak yaşamak zorunda kalan böbrek hastaları da umutsuzluğa kapılmamalı, hayatlarını sürdürmeye bakmalı, (makineye bağımlı yaşıyorum) psikolojisinden kurtulmalıdır. İngiltere’de diyaliz makinesine bağımlı olarak yaşadığı halde, üniversitede okuyan, spor yapan, iş hayatında çok başarılı olan birçok insan var.”

Türkiye’ye ikinci kez geldiğini ve özellikle tıp alanındaki performansı yüksek bulduğunu kaydeden Davison,”Uluslararası bilim kongrelerine katılıp tebliğ sunan bilim adamlarının sayısının artmış olduğunu, Avrupa dergilerine Türkiye’den gönderilen bildirilerin yüksek düzeyde olduğunu gözlemledim. Türkiye’de, tıp alanında yapılan araştırmalar ve yayınlar Avrupa düzeyinde” diye konuştu.