BEYNİNİZİN ERGENLİK ÇAĞI VAR

Uzmanlara göre beyinde en son davraşınlarla ilgili bölüm gelişimini tamamlıyor…

Çocuğunuz ergenlik döneminde ‘garip’ davranışlar sergiliyorsa, sorumlusu, gelişmesini henüz tam sağlayamamış olan beyni… Beyinde en son davranışlarla ilgili bölüm gelişiyor

Buluğ çağındakilerin sergilediği bazı ‘garip’ davranışlar, beyinlerinin henüz tam ‘gelişmemiş’ olmasından kaynaklanıyor! ABD’li uzmanlar, ergenlerin, beyinleri evrimleşme sürecini henüz tamamlamamış olduğu için olgun davranamadıkları görüşünde.

Çocukların ergenliğe girmesiyle birçok ebeveyn için de çocuklarını tanıyamadıkları, davranışları karşısında şaşkınlığa düştükleri süreç başlıyor. ABD’li uzmanlar, ergenlik çağına giren çocukların neden bazen ‘saçma sapan’ davrandıklarını araştırdı ve bunun beynin evrimleşmesiyle ilgili olduğunu saptadı.

10 yıl boyunca izlendiler

ABD Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü uzmanları, 13 sağlıklı çocuğu 10 yıldan fazla süreyle gözlemledi. İki yıllık aralarla çocukların beyin MR’ları çekildi. Çocukların beyin gelişim haritaları çıkarıldı. Gri hücreler olarak adlandırılan beyin yüzeyi dokusunun, dalgaya benzer bir hareketle, arkadan öne doğru hareket ettiğini ve bu esnada azaldığını gözlemleyen uzmanlar, bunun, işe yaramayan ve kullanılmayan beyin hücreleri bağlantılarının yok edildiği olgunlaşma süreciyle ilgili olduğunu tahmin ediyor. İlk olgunlaşan bölgeler, duyu ve hareket kontrolünde sorumlu temel kısımlar. Ardından dil ve üç boyutlu düşünme yeteneğinden sorumlu beyin bölgeleri gelişimlerini tamamlıyor. En son olgunlaşan bölgeler ise duyular arası bütünleyici bilgi alışverişi ve davranışların nedenlerini bulabilme gibi işlevlerden sorumlu olan bölgeler.

Beynin olgunlaşma süreci, insanın evrimleşme sürecine de paralel. Canlılar arasında sadece insana özgü olan beyin bölgeleri en geç olgunlaşıyor. Araştırma Proocedings of the National Academy of Science dergisinde yayımlandı.

Kaynak : Radikal