BELİRTİLER KANSER TEDAVİSİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Belirtiler Kanser Tedavisini Kolaylaştırıyor

Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Yener, kanserin, normal yapısı değişmiş hücrelerin, kontrolsüz şekilde çevre dokularında hızla çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu anlatarak, “Vücudun tüm doku ve organlarında kanser gelişebilir. Ortaya çıktıkları bölgeden çevresine yayılan, kan ve lenf damarları ile uzak organlara giderek orada da hastalık yapan tümörlere kötü huylu tümörler veya kanser denir. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında erişkinlerde kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser, 1-14 yaş arası çocuklarda ise dördüncü sırayı alıyor. Erişkin erkeklerde akciğer-bronş, lenfoma-lösemi, mide-bağırsak ve prostat, erişkin kadınlarda meme, uterus, lenfoma-lösemi, bronş-akciğer, çocuklarda ise lösemi, lenfoma ve beyin kanserleri sık görülüyor.” dedi

Sigara, alkol kullanımı, uzun süre güneş altında bulunma, aşırı dozda röntgen ışını ve radyasyona maruz kalma, bazı kimyasal maddeler, hava kirliliği ve kötü beslenme alışkanlığının kanser nedenleri olduğunu vurgulayan Dr. Yener, şöyle devam etti: “İnsanlar kendilerinde; ani ve hızlı kilo kaybı, ciltte uzun süreli kapanmayan yaralar, uzun süren ses kısıklığı veya öksürük, siğil veya benlerin hızla büyüyerek değişiklik göstermesi, devamlı hazımsızlık veya yutkunma zorluğu, beklenmeyen kanamalar, meme veya başka bir organda el ile hissedilen şişlik ve dışkılama alışkanlıklarındaki değişiklikler görünce, bir hekime başvurmayı ihmal etmemeli.

Kanserde erken tanı tedavi şansını artırır, tedaviyi kolaylaştırır, doku ve organ kaybını önler, en önemlisi hayat kurtarır. Kanserden korunmak için yağlı gıdalardan sakınılmalı, zeytinyağı gibi doymamış yağlar tercih edilmeli, kırmızı et yerine beyaz et tüketilmeli, sigara ve alkolden uzak durulmalı.”