Genel SağlıkHABERLER

BEL AĞRISI YAŞLILIK BELİRTİSİ

Yetişkinlerin yüzde 80’inde, hayatlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı görüldüğünü biliyormuydunuz?

Dr. Soypaçacı, bel ağrısına bir kaç etkenin neden olduğunu belirterek, “Bu etkilerin başında zedelenmeler ve yaşlanma belirtileri sayılabilir” dedi.

Bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan yöntemlerin, vücut formunun geliştirilmesine yönelik egzersiz, sırt mekaniği ve ağırlık kaldırma konusunda eğitim olduğunu anlatan Dr. Zeki Soypaçacı, bel ağrılarının şiddetlenmesi halinde mutlaka doktora gidilmesi gerektiğini vurgulayarak, küçük çaplı bel ağrıları karşısında evde uygulanacak basit yöntemleri ise şöyle sıraladı:

– Sırt kaslarınızın güçlü ve esnek olmasını sağlamak için düzenli egzersiz yapın,

– Ağırlık kaldırırken doğru teknikleri uygulayın, örneğin bütün cisimleri vücudunuza yakın tutarak kaldırın ve bükülmekten, ileriye doğru eğilmekten ya da cismi kaldırırken uzanmaktan kaçının,

– Uygun vücut ağırlığını koruyun ve sigaradan uzak durun,

– Ayakta dururken ya da otururken uygun pozisyonda olmaya dikkat edin,

– Bel ağrısı belirtilerin başlangıcını izleyen 48 saat içinde, her seferinde 5-10 dakika süreyle olmak üzere sırtınıza soğuk su torbası ya da buz torbası koyabilirsiniz. 48 saatten uzun süren belirtiler için, ağrıyı gidermek amacıyla bir sıcak su torbası uygulamayı ya da sıcak su banyosunu deneyebilirsiniz.