BEL AĞRISI KENDİLİĞİNDEN İYİLEŞİR Mİ?

Uzmanlara göre bel fıtığı tedavisinde hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın vucut kendini iyileştiriyor.

Erişkinlerin yüzde 80’inin yakındığı bel ağrısında en güvenilir tedavinin, vücudun kendini iyileştirici gücü olduğu bildiriliyor.

Uzmanlar, bel fıtığının, 30-50 yaşları arasında çok sık görüldüğünü ifade ederek, hastalığın en önemli belirtilerini ‘Bacakta ağrı, uyuşma ve karıncalanma’ olarak sıralıyor. MR’ın bel fıtığı göstermesiyle yetinilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, muayenede, ‘Omurilikten çıkan sinir köklerinin baskı altında ve bacak reflekslerinin anormal oluşu, bacakta his azalışının yanı sıra, bacakta kas kuvvetinin ve hareketin azalışı’ bulgularının da olması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, ancak MR ve muayene bulguları uyumluysa bel fıtığı düşünülebileceğini kaydediyor.

Bel ağrısı olanların çoğunun en geç 6 hafta içinde işlerine döndüklerini anlatan uzmanlar, ancak yüzde birkaçının işlerine geri dönemediklerini bildiriyor. Bunun, had (akut) bel ağrısı olan hastaların üzülmemesi anlamına geldiğini vurgulayan uzmanlar, “Büyük ihtimalle iyileşeceklerdir. Kötü olanı şudur: Tekrarlamalar sıktır, hastaların çoğunluğunda bir gün yine bel ağrısı başlar. Neyse ki bu tekrarlar da ilk bel ağrısı gibi hızla ve hatta kendiliğinden iyileşir” diyor.

BİR YIL İÇİNDE İYİLEŞME

Uzmanlar, son çalışmaların, bel fıtığı olanlarda bile kendiliğinden iyileşmenin kural olduğunu ortaya koyduğunu savunuyor. MR çalışmalarına göre, omurlararası diskin fıtık yapmış (yerinden kaymış) bölümünün zamanla kendiliğinden büzüldüğünü ve hastaların yüzde 90’ının bir yıl içinde iyileştiğini ifade eden uzmanlar, ağrıya yol açan bel fıtıklarının yalnızca yüzde 10’unun ameliyat gerektirdiğini kaydediyor.

Hemen herkeste bel ağrısı olduğunu belirten uzmanlar, hastaya dişini sıkması, en çok birkaç haftada ağrının kendiliğinden geçeceğinin anlatılması gerektiğini bildiriyor. Bazı doktorların hastaya, ‘iki aspirin al ve sabah beni ara’ şeklindeki klişeleşmiş tavsiyelerde bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, aslında daha olumlu yaklaşımın, ‘Gerek duydukça ağrı hapları al. Kendini formda tut, had bel ağrılarında yatıp ağrının geçmesini bekleme, günlük işlerine devam et ve bir hafta içinde olacak değişiklikleri bana bildir’ şeklindeki davranış olduğunu savunuyor.

HANGİ DURUMLARDA AMELİYAT?

Uzmanlar, ‘BT veya MR’da bel fıtığı, bu bel fıtığına uyan bir ağrı, omurilikten çıkan sinir köklerinin baskı altında oluşu ve ameliyat dışı tedavilere 6 hafta cevap vermemek’ gibi şartların ameliyat için gerekli olduğunu ifade ediyor. Bu gibi hastalarda ameliyatın, ağrıyı daha hızlı geçirdiğini anlatan uzmanlar, bu şartlara uymayan birçok hastanın da ameliyat edildiğine dikkat çekerek, bu yüzden, doğal olarak, ağrının sebebi bel fıtığı değilse, ameliyatın ağrıyı geçiremediğini kaydediyor.

Had veya kronik bel ağrısının önlenme tedavisinde egzersizin çok önemli olduğunu da belirten uzmanlar, genel olarak geliştirici aerobikle birlikte, sırt kaslarını kuvvetlendirici özel egzersizler uygulanması gerektiğini bildiriyor.