Genel SağlıkHABERLER

BEBEĞİNİZİN YÜZÜNÜ DOĞMADAN GÖRÜN

Üç boyutlu renkli ultrasonla, anne karnındaki bebeğin yüz ve vücut hatları, hareketleri, hatta mimikleri bile izlenebiliyor.

Antalya’daki bir klinikte başlanan üç boyutlu renkli ultrasonla çekilen fotoğraf ve CD görüntülerini alan aileler, bebeğinin albümünü henüz anne karnındayken yapmaya başlıyor. Cihaz, bebek cinsiyetini belirleme süresini 2.5 aya kadar indirebiliyor.

Antalya’daki bir kadın doğum kliniğinde kullanılan son teknoloji ürünü ultrason cihazıyla ana rahmindeki çocuk üç boyutlu ve renkli olarak görülebiliyor, yüz ve vücut hatları üç aylıktan itibaren seçilebiliyor, hareketleri gözlenebiliyor. Cihaz sayesinde gebeliğin ilerleyen aşamalarında çocuğun mimikleri bile izlenebiliyor.

Klinik sahibi Jinekolog Doktor Mehmet Tongal, Voluson 730 Expert denilen üç boyutlu renkli ultrason cihazıyla ana rahmindeki bebeğin her türlü özelliğinin görülüp izlenebildiğini, bu hareketlerin CD ve fotoğraf olarak kaydedilip, ailelere verildiğini söyledi. Renkli doppler teknolojisi ile üretilen cihazın, Türkiye’de kullanılan ilk ve en üst düzeydeki ultrasonografi cihazı olduğunu belirten Tongal, cihaz sayesinde, ailelerin bebeğinin gerçek görüntülerine daha anne karnındayken sahip olduğunu dile getirdi.

HOŞ VE AYRICALIKLI ANI

Cihazın aileler ve çocuklar için çok önemli bir ayrıcalık sağladığının altını çizen Tongal, şunları söyledi: “Cihaz sayesinde çocuğunun vücut ve yüz hatları doğumdan çok önce belli oluyor. Anne karnında elde ettiğimiz fotoğraflarla, çocuğun doğduktan sonraki fotoğraflarının arasındaki müthiş benzerlik bunu ortaya koyuyor. Bazen öyle fotoğraflar elde ediyoruz ki aileler çok şaşırıyorlar. Bir anlamda, aileler artık çocuklarının yüzünü doğmadan görmüş oluyorlar.

Çocuğun anne karnındaki bu görüntüleri fotoğraf ve CD olarak ailelere veriliyor. Bu fotoğraf ve CD’ler hem aile, hem de çocuk için hoş ve ayrıcalıklı bir anı olarak saklanabiliyor. Ailelere verdiğimiz CD’lerde de çocukların ana rahmindeki tüm hareketleri, yüz hatları, zaman zaman mimikleri bile izlenebiliyor. Düşünün, 20 yıl sonra kendinizin ana rahmindeki görüntüsünü, hareketlerini izleme şansına sahipsiniz. Ana rahmindeki bebeğin renkli, canlı halini kim izlemek istemez ki…”

Bazı ailelerin, klinikten aldıkları çocuklarının CD ve fotoğraflarını ev ve işyerindeki bilgisayarlardan izleyerek heyecanlarını tazelediklerini söyleyen Tongal, çocuklara leylek masallarının anlatıldığı dönemin bu teknolojiyle birlikte tamamen tarihe karışacağını da kaydetti.

2,5 AYDA CİNSİYET TESPİTİ

Tongal, cihazın en önemli özelliklerinden birinin de bebeğin cinsiyetinin henüz 2,5 aylıkken tespit edilebilmesine imkan vermesi olduğunu bildirdi. Türkiye’de bebeğin cinsiyet tespitinin birçok sağlık merkezi ve klinikte kullanılan ultrasonlar ile 5-6 ay gibi bir sürede tespit edildiğini, son zamanlarda bazı merkezlerde kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde bu sürenin 3-5 aya kadar düştüğünü bildiren Tongal, kullandığı cihaz sayesinde bu sürenin daha da aşağı çekildiğini ve bebeğin cinsiyetinin 12 haftada kesin olarak belirlenebildiğini dile getirdi.

SAKATLIK RİSKİNE ERKEN TEŞHİS

Tongal, cihaz sayesinde bebeğin tüm organlarının tek tek incelenebildiğini, anomalilerin çok önceden tespit edilebildiğini, bu sayede sakatlık riskinin sıfır noktasına kadar düştüğünü de ifade ederek, cihazın özellikle riskli gebeliklerde çok önemli sonuçlar verdiğini kaydetti. İnsan sağlığını her şeyin üzerinde tuttuklarını ve bu nedenle en son teknolojiyi kullandıklarını kaydeden Tongal, cihazdaki kayıt sistemi sayesinde riskli gebeliklerde dünyadaki önde gelen kadın doğum merkezleriyle internet bağlantısı kurarak danışma sağlanabildiğini, böylece hastaların ileri tetkikler için başka sağlık kuruluşlarına gitmesine ve kapı kapı dolaşmasına gerek kalmadığını da sözlerine ekledi.