Genel SağlıkHABERLER

BDZS İLE 4 ADIMDA KALICI OLARAK ZAYIFLAYIN!

Bütün diyet yöntemlerini denediniz ve başarılı bir sonuç alamıyor musunuz? Kısa sürede verdiğiniz kiloları tekrar geri almaktan sıkıldınız mı? O zaman BDZS diyeti ile tanışmanın vakti geldi. Diyetisyen Müge Arslan’ın BDZS diyetine göre kalıcı kilo vermeniz için önce beslenme ve diyet konularındaki bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bu konularda bakış açınızı değiştirdiğinizde zayıflamak ve ideal kilonuzu korumak kendiliğinden geliyor.

Diyetisyen Müge Arslan’ın özel diyetinin ismi olan BDZS, Beslenme, Diyet, Zayıflama ve Sonuç kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesinden oluşuyor. Bu kelimeler aynı zamanda kalıcı olarak kilo vermenin aşamalarını oluşturuyor. İşte BDZS diyeti ile 4 adımda kilo vermenin yolu:

Beslenme

Beslenme alışkanlığımız çoğunlukla ailemizin ve çevremizin etkisiyle hayatımızın ilk yıllarında şekillenir. Bu nedenle birçoğumuz problemin beslenme alışkanlığımız olduğunu görmekte zorluk çekeriz. Oysaki beslenme alışkanlığımız, sadece vücudumuzun nasıl göründüğünü ve kilomuzu değil, sağlımızı da yakından etkiler. Dengesiz beslenme, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, hipertansiyon ve kanser gibi birçok hastalığa yol açabilir.

Peki, bu aşamada ne yapmalısınız? Öncelikle yediğiniz şeylere bakın ve her birini ne için yediğinizi kendinize sorun. Karnınız acıktığı için mi yiyorsunuz yoksa mutlu hissetmek için mi? Eğer doğru beslenmeden bahsediyorsak, cevabın bu ikisi de olmaması gerekir. Beslenirken amaç, vücudun ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır.

Diyet

Problemin beslenme alışkanlığından kaynaklandığı bulunduktan sonra sorunun çözümü için ilk adım atılmalı ve sağlıklı bir diyet programı hazırlanmalıdır. Bu aşamada internetten bulduğunuz ya da arkadaşınızın önerdiği diyet listelerini kesinlikle kullanmayın. Çünkü diyet kişiye özel olmalıdır. Bir doktora veya diyetisyene başvurarak kişisel diyet programınızı edinin. Diyet yapmak demek aç kalmak, sosyal ortamlardan uzak durmak veya devamlı sebze meyve yemek anlamına gelmez. Diyetisyeniniz diyet listenizi oluştururken hem vücudunuzun ihtiyaçlarını hem de sizin sevdiğiniz tatları göz önünde bulunduracak ve size keyifle tüketebileceğiniz zengin bir menü sunacaktır.

Zayıflama

BDZS diyetinin en heyecanlı aşaması! Diyetisyeninizin verdiği listeye uymaya özen gösterin ve her geçen hafta daha da incelen vücudunuzu izlemenin tadını çıkarın. Sadece sağlıklı beslenmeye dikkat etmenin nasıl da kilo vermenizi sağladığına siz de şaşıracaksınız.

Sonuç

Diyetisyeninizin sizin için oluşturduğu diyet listenize uydunuz ve ideal kilonuza ulaştınız. Ama belki daha önce de bu noktaya gelmiş, ama sonra verdiğiniz kiloları geri almıştınız. BDZS diyetinin farkı işte bu noktada bir kez daha kendini gösteriyor. Çünkü beslenme ve diyet konusundaki inanışlarınızı önceden gözden geçirdiğinizden ideal kilonuza ulaştığınızda eski beslenme alışkanlığınıza geri dönmüyorsunuz. Eski beslenme alışkanlığınız size iyi gelmiyordu ve bunu en iyi siz biliyorsunuz! Yapmanız gereken diyet sürecinde olduğu gibi sağlıklı beslenmeye devam etmek ve tabii ki arada küçük kaçamaklar için kendinize izin vermek. Aylar geçtiği halde ideal kilonuzu koruduğunuzu görmekten mutluluk duyacaksınız.

Diyetisyen Müge Arslan’ın BDZS diyeti sayesinde zayıflayan 1950 doğumlu, serbest meslek sahibi Yaşar Okumuş deneyimini şöyle paylaştı: “Bu diyete başlamadan önce 148 kiloydum. Bu hayatımı ciddi bir biçimde etkiliyordu. Yüksek kolesterol, hipidemi ve hipertansiyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra kardiyovasküler sorunlarla da karşılaşıyordum. Sağlık sorunlarım bana beslenme tarzımı değiştirmem gerektiğini düşündürdü ve diyetisyene başvurdum. 13 ay gibi bir sürede BDZS diyeti sayesinde 41 kilo verdim ve 107 kiloya düştüm. Sağlık sorunlarımın hepsi sona erdiği gibi, diyeti bıraktıktan sonra da verdiğim kiloları geri almadım.”