Genel SağlıkHABERLER

BAYRAMDA MİDE SAĞLIĞINI KORUYACAK 10 ALTIN ÖNERİ

Ramazan ayı boyunca oruç tutan pek çok kişi, bayramda kendini hiç doymayacakmış ve aç kalacakmış gibi hissediyor. Bu nedenle de sabah kahvaltısından başlayarak çok fazla yemek yiyorlar. Özellikle karbonhidrat açısından zengin, şerbetli tatlı, pasta ve börek gibi yiyeceklere yönelenler de bayramı hazımsızlık, şişkinlik ve reflü gibi hastalıklara bağlı şikayetlerle geçiriyorlar. Ayrıca Ramazan’da aldıkları kilolara bayram kilolarını da ekleyerek sağlık sorunlarının artmasına zemin hazırlayabiliyorlar…. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Gastroentroloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Tarçın, bayramı sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için 10 altın öneri sundu.

1-GÜNDE 1 PORSİYON TATLIYI AŞMAYIN, HER MİSAFİRLİKTE İKRAMIN DÖRTTE BİRİNİ YİYİN

Türk mutfağının ve bayram mönülerinin vazgeçilmez tatlılarından baklava, revani ya da ekmek kadayıfı. Karbonhidrat açısından zengin bu tatlıların lezzetleri hiç kuşkusuz tartışılmaz. Ancak hamur işi olan bu şerbetli tatlılar, sağlıklı insanların midelerinde bile sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle ziyaretlerde sunulan her ikramın dörtte birini yerlerse, hem ev sahibini kırmamış, hem de midelerine bayram hediyesi vermiş olurlar. Her gidilen yerde azar azar yenilen bu tatlıların günde 1 porsiyonu geçmemesi gerekiyor.

2-BİR ÖĞÜN HAMUR İŞİ YİYORSANIZ BİR ÖĞÜN TENCERE YEMEĞİ YİYİN, AKSİ TAKDİRDE KİLO ALIRSINIZ

Genelde bayram süresince tüketilen yiyeceklerin çoğu karbonhidrat açısından zengin gıdalar oluyor ve vücut proteinden uzak kalıyor. Sonuç olarak da kilo alımı hızlanıyor. Bu nedenle bayram süresince alınan her karbonhidrat açısından zengin hamur işi ya da tatlının ardından mutlaka proteinli gıdalar yemek gerekiyor. İlk tercih ise baklagiller olmalı. Baklagillerin yanı sıra kırmızı et, beyaz et ya da mevsim sebzeleri, süt, yoğurt ve ayran da tercih edilebilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu özellikle hayvansal gıdaların ızgara olarak değil de tencere yemeği olarak yenmesi.

BAYRAMDA TERCİH EDİLMESİ GEREKEN SAĞLIKLI YEMEK SIRALAMASI

• Tencere Yemeği
• Fırın yemeği
• Izgara
• Kızartma

Bayramı sağlıklı bir şekilde geçirmek ve kilo kontrolünü sağlamak hiç kuşkusuz herkes için büyük önem taşıyor. Bu nedenle bazı konulara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu süre zarfında alınan protein açısından zengin olan yiyeceklerin tencere yemeği olarak pişirilmesi gerekiyor. Tencere yemekleri kendi suyu, domates ve soğanla birlikte piştiği için yoğunluğu daha az ve sindirimi daha kolay oluyor. Bayramda özelikle kızartma ve ızgaradan uzak durmak gerekiyor.

3-GLİSEMİK ENDEKSİ DÜŞÜK GIDALARI TÜKETİN

Bayramda özellikle baklagil, et, tahıllı ekmek, yoğurt, erik ve armut gibi glisemik endeksi (şekeri yükseltme kapasitesi) düşük olan gıdaları tercih etmek gerekiyor. Bu tip gıdalar mideyi rahatlatıyor ve bayramda alınması muhtemel olan kiloların önüne geçiyor.

4-BAYRAM ZİYARETLERİNE YÜRÜYEREK GİDİN, YOKUŞ ÇIKMAK SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Bayram boyunca aşırı yemek yemek bilindiği gibi mide sağlığı açısından çok zararlı. Yenilen bu yiyeceklerin üzerine kişi bir de hareketsiz kalıyorsa kendine büyük zarar veriyor demektir. Bu nedenle bayramda mutlaka egzersiz yapmak gerekiyor. Yapılacak en güzel egzersiz ise ziyaretler arasında yürümektir. Düz yolda ve hafif yokuş yukarı çıkmak karın kaslarını çalıştırıyor, bağırsak sistemini düzene sokuyor ve sindirimi kolaylaştırıyor.

5-ZİYARETLERİ UZUN TUTUN, İKRAMLARI HIZLI TÜKETMEYİN

Doyma sinyalleri beyne 15-20 dakika arasında bir sürede ulaşıyor. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan yemekleri yavaş tüketmek gerekiyor. Kişi her öğün için kendine 20- 30 dakika arası vakit ayırmalı. Aksi takdirde doyacağından çok daha fazlasını tüketmiş oluyor. Bu da midesine hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlerle geri dönüyor. Halk arasında doğru bilinenin aksine soda içmek hazmı kolaylaştırmıyor, aksine reflü oluşumunu hızlandırıyor. Eğer hazımsızlık şikayeti yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken orta tempoda bir yürüyüştür.

6-FAZLA ÇAY VE KAHVE İÇMEYİN, 3 LİTRE SU TÜKETİN

Bayram ikramlarının vazgeçilmezlerinden çay ve kahveden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor. Eğer uzak durmak mümkün olmuyorsa mutlaka kafeini düşük olan kahveleri tercih etmek ve şekersiz olarak tüketmek şart. Bayramda tercih edilmesi gereken en güzel ve sağlıklı sıvı sudur. Bayram süresince kişinin günde ortalama 2.5 litre su içmesi sağlığı açısından önemlidir.

7-BAYRAM REFLÜSÜ OLMAMAK İÇİN YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Bayramda en sık karşılaşılan mide sorunlarından biri reflüdür yani mide asidinin yemek borusunda kaçışıdır. Bu durumun en büyük nedeni ise kişinin doğal gıdalardan uzaklaşıp, katkı maddeli yiyecekleri bolca tüketmesi. Reflüsü olan hastaların yanı sıra sağlıklı insanlarında bayramda beslenmelerine ve yaşam şekillerine dikkat etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde hiçbir mide sorunu olmayan bir kişi dahi bayramı reflü hastası olarak bitirebiliyor. Reflü olan kişilerin bayram ziyaretleri yapacakları günün sabahında doktorları tarafından önerilen asit azaltan ilaçları, akşam yatmadan önce ise reflü oluşumunu engelleyen süspansiyonları almaları faydalı olacaktır.

8-YEMEKTEN SONRA UYKUNUZ GELİRSE TELEVİZYON KOLTUĞUNU TERCİH EDİN

Akşam saatlerinde yapılan bayram ziyaretlerinde yenilen yemeklere özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu ziyaretlerde yenilen yemeklerin ardından hemen uyumak sağlıklı insanlarda bile reflü oluşumunu tetikliyor. Bu nedenle yemek yedikten sonra 3 saat yatmamak gerekiyor. Kişi illa uyumak istiyorsa televizyon koltuğunda yatmalı ya da çok yüksek bir yastıkta vücudu 45 derece olacak şekilde uyumalıdır.

9-HAZIMSIZLIK EN ÇOK KALP KRİZİ İLE KARIŞIR, DİKKAT EDİN

Bayram dönemlerinde en çok yaşanılan sıkıntılardan biri de hazımsızlıktır. Aşırı derecede ve hızlı şekilde yemek yemek midenin boşalma hızını yavaşlatıyor. Bu durum da hazımsızlığa neden oluyor. Hastalar zaman zaman yaşadıkları bu hazımsızlığı kalp krizi ile karıştırıyorlar. Sağlıklı insanlarda hazımsızlık hareketle giderilse de kalp hastalarında hareket yapmak sıkışmaya ve hatta krize dahi neden olabiliyor.

10- BAYRAMDA YAŞADIĞINIZ MİDE RAHATSIZLIKLARINI ÖNEMSEYİN

Mide sorunu olan, fakat hastalıklarından haberdar olmayan çok sayıda insan var. Bu hastalar kendilerini sağlıklı olarak düşünüp oruç tutuyor ve ardından ise bayramın ilk günlerinde ciddi mide sorunlarıyla karşı karşıya kalıyorlar. Bu hastalıkların başında ise ülser ve mide kanaması geliyor. Ülser hastaları uzun süre aç kaldıklarında ya da mideye zarar veren ağrı kesici ilaçlar aldıklarında kanama gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bayramda en ufak mide sorunu yaşayan kişiler, bayramdan sonra mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmalı.