Genel SağlıkHABERLER

BAYRAM’DA DOĞRU ET TÜKETİMİ İLE SAĞLIKLI KALIN!

Kurban Bayramı ile her evin mutfağında pişecek olan leziz et yemeklerinin ve ardından ikram edilecek tatlıların keyfini, dikkat edeceğiniz birkaç önemli nokta sayesinde, sağlığınızı bozmadan çıkartabilirsiniz.

Özellikle kalp, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı olan; gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı bulunan kişilerden biri iseniz, diyetteyseniz ya da yaşı ilerlemiş aile büyüklerinizin sağlığı konusunda endişeleriniz varsa bayramda doğru et tüketiminin nasıl olması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Memorial Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Berna Ertuğ, Kurban Bayramı’nda et tüketirken dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Kırmızı et tüketim miktarını sınırlayın

Kırmızı ette bulunan yüksek miktardaki doymuş yağ kandaki kolesterol seviyesini yükselterek koroner kalp hastalıkları riskini artır. Bayram süresince et tüketim miktarında ve sıklığında çok dikkatli olunmalıdır. Öğünlerde 2-3 köfte kadar (60-90 gram) et tüketimi günlük et gereksinmenizi karşılayacaktır.

Izgara, fırın ve haşlama yöntemlerini tercih edin

Etler kanserojen öğelerin oluşumuna meydan vermemek, vitaminlerin kaybını ve besin zehirlenmelerini önlemek için ızgara, fırın ve haşlama yöntemleriyle pişirilmelidir. Kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Katı yağlar et yemeklerinde kullanılmamalıdır, etin kendi yağı ile pişmesi sağlanmalıdır. Et kullanılarak yapılan sebze yemekleri yağ eklenmeden pişirilmelidir. Mangal yaparken etleri ateşten 15 santimetre uzakta tutmalı ve kömürler kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir. Etin hem içi, hem de dışı iyi pişmiş olmalıdır.

Eti kesilir kesilmez tüketmeyin

Taze kesilmiş etin sindirimi çok zor olacağı için hazımsızlığa neden olacaktır. Etler buzdolabında 1-2 gün bekletilerek tüketilmelidir. Etler büyük parçalar olarak değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak, poşet veya yağlı kâğıda sarılarak saklanmalıdır. Doğru saklama yöntemlerinin kullanılması ile hem besin öğelerinin kayıpları en aza indirilmiş hem de mikroorganizmaların çoğalması engellenmiş olur. Etler buzdolabında 0-2 santigrat derecede 3-5 gün, derin dondurucuda ise -18 santigrat derecede 3 ay saklanabilir.

Eti kalorifer üzerinde çözdürmeyin

Pişirmek için buzluktan çıkartılan etleri çabuk çözdürmek için uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözdürme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler sağlık açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yöntemlerin yerine etler buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmelidir.

Bayram süresince yeterli ve dengeli beslenmek için…

• Sabah mutlaka güne kahvaltı ederek başlayın.

• Günde 2-2.5 lt su tüketin.

• Çay ve kahve tüketimini sınırlayın.

• Kavurma ve kırmızı eti öğle yemeğinde; sebze ve kuru baklagilleri ise akşam yemeğinde tercih edin.

• Etlerin çok yağlı kısımlarını yemeyin, hayvanın iç yağlarını yemeklere lezzet vermek amacıyla kullanmayın.

• C ve E vitamini içermeyen etin yanında, bu vitaminlerin bulunduğu sebze, salata, taze sıkılmış meyve sularını tüketin.

• Hamurlu tatlı ve çikolata yerine, sütlü ve meyveli tatlıları az porsiyonlarda tüketin.

• Günlük tempolu yürüyüşlere bayramda da devam edin.