Genel SağlıkHABERLER

BAYRAMDA BESLENME NASIL OLMALI?

Kurban Bayramı’nda artan kırmızı et ve tatlı tüketimi kolesterol ve diyabette ani yükselişlere neden oluyor. Central Hospital’dan Diyetisyen Deniz Şafak uyarıyor: “Günlük 150 gramın üstünde et tüketmemeliyiz!”

Kolesterole ve Diyabete Dikkat!

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurban etleri, baklavalar, börekler, sarmalar, dolmalar… Hayır diyemediğimiz lezzetler kapıda, peki ama ya sonrası? Central Hospital’dan Diyetisyen Deniz Şafak uyarıyor: “Sadece diyabet ve kolesterol hastaları değil, herkes tükettiği besinlere dikkat etmeli.”

Central Hospital’dan Diyetisyen Deniz Şafak, tüketeceğimiz etin pişirme şeklinin ve yağ oranının sağlığımızı tehdit ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Etlerin en yağsız kısmından yapılan kavurmaların ve yemeklerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Özellikle iç yağı gibi yağlar tamamen doymuş yağlar olduğundan kolesterol değerlerimizi yükseltebilir. Ayrıca ne kadar sağlıklı hazırlanırsa hazırlansın günlük tüketmemiz gereken et miktarı ortalama 150 gramdır. Bu miktar herkesin yaşına, boyuna, kilosuna ve var olan hastalık durumuna göre değişir.”

Bayramda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise tatlı tüketimidir. Özellikle kolesterol ve diyabet hastalarının yanı sıra sağlıklı insanların da çok dikkatli olması gerektiğini belirten Dyt. Şafak: “Misafirperverliğimiz nedeniyle tatlılar konusunda ısrarcı olabiliyoruz. Ancak karşımızdaki insana zarar verdiğimizi unutmamalıyız. Tatlı tüketmek şekerin yükselmesine (hiperglisemi), sonrasında da şekerin düşmesine (hipoglisemi) neden olabilir. Yine gereğinden fazla tatlı tüketmek, asıl besin ihtiyaçlarımızı karşılamamıza engel olabilir. Bu nedenle bayramda tatlı tüketimi biraz sınırlandırılmalıdır. Diyabet ve kolesterol hastalarının yanı sıra, sağlıklı bireylerin de kan şekerlerini dengede tutabilmeleri için tatlı tüketimine dikkat etmeleri gerekir.”

Diyetisyen Şafak, beslenme düzenimizdeki ani değişiklere de dikkat çekiyor: “Günlük beslenmelerde ara öğünler atlanabiliyor. Kurban Bayramı’nda mümkün olduğu kadar düzeni kaçırmamalı, beslenme saatlerine dikkat edilmeli. Bayram sonrasında tartıda hızlı artışlar görülebiliyor. Bunu istemiyorsak bayramda da besinleri dengeli tüketmeliyiz. Gereğinden fazla et ve tatlı tükettiysek günün geri kalanında meyve, salata, sebze gibi besin değeri yüksek ancak kalorisi düşük besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Taze sebze ve meyve vücudumuz için çok gerekli olmakla birlikte, tok tutma özelliğine sahip olduklarından bizim kurtarıcımızdır.”