Genel SağlıkHABERLER

BAŞ AĞRILARINDA İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT!

“Her Baş Ağrısı Sırasında İlaç Kullanımı Ciddi Rahatsızlıklara Neden Olabilir”

Siz de her başınız ağrıdığında ilaç kullanıyorsanız bu yazıyı dikkatle okuyun. Çünkü nedenini bilmediğiniz baş ağrıları zaman zaman sosyal hayatta bize zorluklar yaratabilir.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Şilek, her baş ağrısında ilaç kullanımının tehlikelerini şöyle aktarıyor; “ Sabah uyandınız, işe gittiniz ve çok önemli bir toplantıya girmek üzeresiniz ancak dayanılmaz bir baş ağrınız var. Daha sağlıklı bir toplantı geçirmek için kendi sağlığınızı riske atarak hemen bir ağrı kesici almak en pratik yol gibi gelir size.

Belki toplantı öncesi ağrınızı kesmiş olabilirsiniz ancak uzun vadede ve bazen de anlık kötü etkilerini yaşamanız kaçınılmaz.

Öncelikle başınız ağrıyorsa ilk olarak tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz. Tansiyonunuzun yüksek olduğu bir anda alacağınız ağrı kesici beyin kanaması geçirme riskinizi arttırabilir.

Aynı şekilde nedeninin ne olduğunu bilmediğiniz ağrı kesici kullanımları uzun vadede mide rahatsızlıklarına, gastritinizin tetiklenmesine ayrıca var olan bir migreniniz varsa onun da tetiklenmesine neden olabilir.”

Dr Hakan Şilek baş ağrılarının ilaçsız geçmesinin daha az şiddetli ağrılar dışında pek mümkün olmadığını belirtirken, ağrısız tedavi yöntemlerinden de söz etti. Dr Şilek, kısa süreli ağrılarda uyuyarak ya da dinlenerek ağrının sonlanabileceğini ancak şiddetli ağrıların bu şekilde sona ermeyeceğini vurgularken, baş ağrısının ilaç dışında akapunktur ve neuro feed back yöntemleri ile de tedavi edilebileceğini söyledi.

Dr Hakan Şilek sabahları uykudan kalkarken yaşanan baş ağrısının da ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini belirterek şu şekilde sıraladı;

-Beyin Tümörleri
-Uyku Apnesi ve Horlama
-Migren

Nöroloji Uzmanı Dr Hakan Şilek, sabah uykudan kalkınca yaşanan baş ağrılarının migrene bağlı olarak da gelişebileceğini söyledi ve ekledi; “ Şayet belirlenmiş bir migren rahatsızlığınız varsa, normalden çok daha kısa ya da uzun uyuduysanız, yatmadan önce alkol aldıysanız ve stres içinde uykuya daldıysanız uykudan baş ağrısı ile uyanabilirsiniz. Böyle bir durumda doktorunuza başvurarak tedavi olmanız size yararlı olacaktır.”