BAĞIMLILIK VE HİPERAKTİVİTE İLİŞKİSİ

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda yapılan bir araştırmada, çocukluğunda hiperaktif olanların daha kolay “alkol ve madde bağımlısı” oldukları ortaya çıktı.

Araştırma ekibinde yer alan Yard. Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, hiperaktif çocukların ihmal edilmemesi ve mutlaka tedavi ettirilmeleri gerektiğine işaret etti. Araştırma sonuçları, uluslararası yayın yapan “Alkol&Alkolizm dergisi”nde yayınlanacak.

EÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, yaptığı açıklamada, araştırmayı aynı bölümden Doç. Dr. Hakan Coşkunol ve Uzman Dr. Kaan Toksöz ile yaptıklarını söyledi. Araştırmayı alkol bağımlısı 60 kişi üzerinde bir yıl süreyle yaptıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Ercan, şu bilgileri verdi:

“Küçüklüğünde hiperaktif olan 15 erişkin erkek ile hiperaktif olmayan 45 kişi üzerinde yaptığımız çalışma sonunda, hiperaktiflerin erişkin dönemlerinde daha kolay alkol ve madde bağımlısı olduklarını tespit ettik. Bu kişilerde sigara, alkol ve madde bağımlılığı hızlı geliştiği gibi tedaviye de daha zor yanıt veriyorlar.”

ÇOCUKLUK DÖNEMLERİ ARAŞTIRILDI

Araştırmaya konu olan kişilerin çocukluk dönemlerini araştırdıklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ercan, şunları söyledi:

“Bu bağımlıların kendileri ve yakınlarıyla yaptığımız görüşmelerden sonra çocukken hiperaktivite olduklarını öğrendik. Hiperaktif insanların isteklerini erteleme güçlüğünün olması ve beyinlerindeki bazı maddelerin salınımında bozuklukların olması nedeniyle bağımlılık ihtimalleri yüksek oluyor”.

Hiperaktif olan çocukların ihmal edilmemesi ve tedavi edilmesi gerektiğini kaydeden Eyüp Sabri Ercan, “Eskiden hiperaktif hafife alınıyordu ve ‘çocuğun zekası taşıyor’ gibi doğru olmayan yaklaşımlar vardı. Hiperaktif çocuklukta tedavi edilmelidir. Yetişkinlerde de sorun çözümsüz değil, ama ileride bağımlılık ve anti sosyal özelliklerin oluşmaması için çocukken tedavi edilmeleri daha iyi olur” dedi.

Türkiye’de bu tür bir çalışmanın ilk kez yapıldığına işaret eden Ercan, araştırmanın uluslararası yayın yapan “Alkol&Alkolizim Dergisi”nde yayınlanacağını da sözlerine ekledi.