BAĞIMLILIĞA ÇARE

Bağımlılığa Çare

Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı Deneysel Psikofarmakoloji Araştırma Ünitesi’nde görevli Doç.Dr. Eczacı Yarbay Tayfun Uzbay ve beraberindeki bilim adamları, TÜBİTAK ve DPT’nin de desteğini alarak alkol bağımlılığına çözüm bulmak üzere bir dizi çalışma yapıyor.

Uzbay, sorunun çözümü için laboratuvar deneylerinde kullanılan fareleri, insanlar gibi alkolik yaptıklarını, bunun için deney hayvanlarına özel şişelerde süt içerisine katılmış saf alkol verdiklerini belirtti. 20-30 günde alkolik hale gelen farelerin daha sonra gözlem bölümlerine alınarak alkolden kesildiğini kaydeden Uzbay, deney hayvanlarında, alkol bağımlısı insanlardakine benzer aşırı sinirlilik, şiddetli tepki verme ve epilepsi nöbetleri gibi alkol yoksunluk krizi belirtilerinin gözlendiğini bildirdi.

Laboratuvarda alkolik fareler üzerindeki çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Uzbay, yakında farelerin alkol bağımlılığından kaynaklanan krizlerini tedavi etmeye yönelik olarak tianeptin isimli bir deprasyon ilacını deneyeceklerini bildirdi.