BABALAR, DOKUZ DOĞURUYOR

Hamilelik süresince eşleriyle birlikte baba adaylarının da bazı fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşadığı belirtildi. İşte baba adaylarında görülen hamilelik belirtileri:

Baba adaylarının hamilelik belirtilerini anne adaylarıyla birlikte gösterdiğini söyleyen Memorial Hastanesi Uzman Psikologu Aslıhan Tokgöz, “Couvade Sendromu” denilen bu durumun hamilelik sırasında en sık 3. aya doğru ya da doğum yaklaştığında ortaya çıktığını söyledi. Tokgöz, “Baba adaylarının yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 65’inde görülüyor. Duygusal değişimler, yorgunluk, baş ağrısı, bel ağrısı, bacaklarda kramplar, kilo almak, mide bulantısı, baş dönmesi ve aşermek gibi şikayetlerle kendisini gösteriyor. Hamile anneyle özdeşleşme isteği, kıskançlık, dünyaya yeni gelecek bebeğin korkusu, hamile eşin duygularının değişmesinden endişe edilmesi, cinsel yaşamdan zevk almamak gibi durumlardan doğan stres, baba adaylarının da hamilelik belirtileri göstermesine yol açabiliyor” dedi.

Alınacak küçük önlemlerle durumun önlenebileceğini kaydeden Tozlu şunları söyledi:

“Baba adayı, hamile eşini dışardan gözlemlemek ve onun mutluluğunu seyretmektense, eşiyle birlikte hamileliği yaşayarak, bu mutluluğu paylaşarak sendroma girmekten kurtulabilir. Baba olma korkusu, duygusal, fiziksel, ve maddi sıkıntılar ‘baba olmak’ ya da ‘ebeveyn olmak’ gibi kitaplar okuyarak, diğer babalarla konuşarak ve ebeveyn kurslarına katılarak azaltılabilir. Ayrıca, bebeğin nasıl yıkandığı, karnının nasıl doyurulduğu, altının nasıl değiştirildiği konusunda bilgi edinilmesi de bu korkunun azalmasını sağlayacaktır. Eğer maddi sıkıntılar yaşanacağı düşünülerek stres yaşanıyorsa o zaman oturup her iki eşin de yeni bir aile bütçesi çıkartması, harcamaları ayarlaması ve bu konuda planlı olması stresi düşürecektir. Hamile kadının cinsel isteksizlik duymasının en büyük sebeplerinden birisi artık çekici olmadığını düşünmesidir. Eğer hamile eşin cinsel isteksizlikten doğan stres varsa, bu durumda baba adayı eşine vücudunun görüntüsünün değişmesine rağmen hala çekici olduğunu söyleyebilir. Romantik bir akşam yemeği hazırlayıp eşine hala seksi ve çekici olduğunu söyleyip, hala onu beğendiğini hissettirebilir. Böylelikle kadının cinsel haz duyması sağlanır. Hamilelikle başlayıp hamilelikle biteceği gibi bazı durumlarda ilaç ve psikoterapi de gerekebilir.”

KAYNAK: www.mynet.com