Genel SağlıkHABERLER

AYAK BİLEKLERİNİZİ DERT ETMEYİN!

Hollywood ünlüleri arasında yaygın olan “ayak bileği liposuction”ı bir süredir Türkiye’de tercih edilen estetik operasyonlar arasında yer alıyor.

Yaklaşık 1 saat süren operasyonu ise daha çok 25-30 yaş arasındaki kadınlar tercih ediyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, ayak bileği bölgesindeki deri altında bulunan yağ dokusu hücrelerinin emilerek vücuttan uzaklaştırılmalarını sağladıkları ayak bileği liposuction’ı ile ilgili bilinmeyenleri paylaştı.

İdeal ayak bileği, tüm kültürlerde ince ve zarif olarak tanımlanır. Tıp bilimi de ideal bir ayak bileğini ince, üzerinde belirgin şekilde toplardamar görüntüsü içermeyen ve keskin kemik çıkıntıları olmayan bilekler olarak nitelendiriyor. Pek çok kadının kabusu ise kalın ayak bileklerine sahip olmak. Hatta bu durum bazen öyle bir sorun haline geliyor ki, kadınlar kısa etekler ya da zarif ayakkabıları giymekten çekinebiliyorlar. Yurt dışında uzun zamandan beri uygulanan ve Hollywood starlarının yoğun ilgi gösterdiği ‘ayak bileği liposuction’ı artık Türkiye’de de uygulanan ve çok ilgi gören cerrahi operasyonların başında geliyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, özellikle hosteslerin ve etek giymek zorunda olan kadınların ayak bileklerini inceltmek istediklerine dikkat çekerek, ince bilekli olmak isteyen kadınlar için operasyonun inceliklerini anlattı. Prof. Dr. Yücel, ayak bileğinin kalınlığının kilo vermekle ilişkisi olmadığını da belirtti.

Ayak bileği operasyonları nasıl yapılıyor?

Yurt dışında uzun zamandan beri uygulanan ve son dönemde Türkiye’de de çok sayıda kadın tarafından tercih edilen ayak bileği estetiği, ayak bileği bölgesini narin göstermek için uygulanan bir yöntemdir. Bu operasyonda, bölgedeki yağ dokusu azaltılır. Bilek bölgesindeki derinin altında bulunan yağ dokusu son derece ince kanüller yardımı ile emilerek uzaklaştırılır. Düzensizliklere neden olmamak için emme işlemi sıklıkla motor değil, düşük basınçlı enjektör sistemleri yardımı ile yapılır..

Operasyon ne kadar sürüyor? Hastanın gündelik yaşamına dönmesi ne kadar zaman alır?

Operasyon yaklaşık bir saat sürüyor. Operasyondan birkaç gün sonra kişi sosyal yaşamına dönebilir. Hastanın yürüyüş yapması faydalıdır; ancak ayakta hareketsiz durmasını önermiyoruz. Çünkü fazla ayakta durmak, ayak bileğinde şişlere neden olabilir. İşlemden sonra 3 hafta ayak bileğinin üzerinde varis çorabı gibi baskılı giysiler kullanılması gerekmekte. Hastanın şişlikleri, diğer liposuction operasyonlarına göre daha uzun sürebiliyor.

Ayak bileği estetiğinin baldırlarda da bir incelme yaptığı doğru mu?

Ayak bileklerinde gerçekleştirilen inceltme operasyonları, baldırların kaslarının daha belirginleşmesini ve bacakların daha çekici bir şekle bürünmesini sağlar. Bu bölgedeki kaslar zayıfsa ya da alt bacakta eğrilik varsa, yağ enjeksiyonları yaparak veya silikon baldır implantları kullanarak bacağı şekillendirmek mümkün.

Operasyondan önce ayak bileğindeki inceltilecek bölgeler çiziliyor mu?

Operasyondan önce ilk yapılan şey; bacak ile birlikte ayak bileği yapısını incelemek oluyor. Daha sonra işleme alınacak bölgeye yönelik çizimler uygulanıyor ve prosedür başlıyor.

Ayak bileğinden ne kadar yağ alınmalı? Buna nasıl karar veriliyor?

Ne kadar yağ alınacağı tamamen hastanın bacak yapısıyla ilişkili bir durumdur. Ayak bileğinin kalınlığında rol alan yağ miktarı, operasyonun sınırlarını belirlemektedir.

Ayak bileği liposuction’ında, yalnızca ayak bileğinin yağ oranına mı müdahale edilir?

Bilekle ilgili sadece yağ dokusuna yönelik işlemler gerçekleştirilir. Kemiğe yönelik işlemler yapılmaz. Sorun kemiklerin kalın olmasına bağlı ise bunu inceltmek mümkün değil. Çünkü vücudun ağırlığını taşıyan kavşaklardan biri olan ayak bileği kemikleri üzerine yapılacak müdahaleler, sağlık açısından risk taşır.

Operasyonu daha sonra tekrar etmek gerekiyor mu?

Uygulamadan sonra tekrara gerek yok, çünkü bilek ince halini koruyor. Ama aşırı kilo alımlarında tabii ki bilek kalınlığında da bir artış olabilir.

Türkiye’de bu operasyonu kimler yaptırıyor? Hangi yaş grubu bileklerini inceltmek istiyor?

Ayak bileği operasyonunu daha çok 25-30 yaş arasındaki kadınlar tercih ediyor. Bu kadınlar yüksek topuklu ayakkabılar giymek mecburiyetinde olan iş kadınlarından oluşuyor. Mesleği mankenlik, modellik, ya da gösteri sanatları ile ilgili olan genç kadınlar ile hostesler tarafından da yaptırılan bir operasyon.