ASTIM HASTALARI BAHAR AYLARINA DİKKAT

Bahar aylarında çiçek, ağaç ve hububat polenlerindeki artış nedeniyle astım sorunlarının artığına dikkat çekildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Kocabaş, Astım Hastaları Dayanışma Derneği’nce düzenlenen toplantıda, hastalığının sadece çiçek polenleri ve hayvan tüylerinden kaynaklanmadığını belirterek, bu konuda bilinçli olunması gerektiğini söyledi.

Tedavinin başarısında erken teşhisin büyük önemi bulunduğunu ifade eden Kocabaş, şunları kaydetti: “Bahar aylarında çiçek, ağaç, hububat polenleri nedeniyle astım sorunları da artar. Mikrobik olmayan astımda öncelikle hastalığın teshisinin doğru yapılması gerekir. İlaç ve diğer önlemlerle hastalığın tedavisinde büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Eğitimli hastalar tedaviye daha çabuk cevap veriyor. Doğru ilaç kullanımı, ilaç dozunun ayarlanması, tedavinin aksatılmaması, yapılan testlerle astımın türünün iyi belirlenmesi çok önemli. Stres, mevsim ve hava değişiklikleri, sporlar ve hayvanlardaki tüylerden astım oluşabilir.”

Toplantıda Prof. Dr. Seval Güneşer Kendirli, Yrd Doç. Dr. Gülbil Bingöl Karakoç ve Yrd. Doç. Dr. Sedat Kuleci de hasta ve yakınlarına bilgi verdiler.