Genel SağlıkHABERLER

AŞI OLMADAN KUDUZU YENDİ

ABD’nin Wisconsin eyaletinde yaşayan 15 yaşındaki bir genç kız, yakalandığı kuduz hastalığını, aşı olmadan yenmeyi başaran ilk kişi olarak tıp tarihine geçti.

Jeanna Giese, geçen Eylül ayında bir yarasa tarafından ısırılmış ancak bunu önemsemeyip kuduz aşısı olmamıştı.

Aradan yaklaşık 1 ay geçince hastalık semptomları gösteren genç kızı hastaneye götüren ailesi, Jeanna’nın kuduz hastalığına yakalandığı ancak aşı olmak için de çok geç kalındığını öğrendi.

Çünkü hayvanlardan geçen ve direk sinir sistemine hücum eden kuduz virüsü ancak anında müdahale edilirse, yani aşı olunursa tedavi edilebiliyor.

Wisconsin Çocuk Hastanesi doktorları, Jeanna’nın aşı için çok geç kaldığını ancak eğer ailesi kabul ederse deney aşamasında olan bir tedavi yapabileceklerini söyleyince, aile bu öneriyi kabul etmiş ve tıp tarihine bir ilk olarak sonuç için ilk adım atılmış oluyordu.

Jeanna’yı, vücudu enfeksiyonla daha iyi savaşabilsin diye koma haline sokan doktorlar, genç kıza, aynı zamanda çeşitli ilaçlardan hazırladıkları bir ilaç kokteyli vererek, yaklaşık 11 hafta süren bir tedavi gerçekleştirdiler.

Tedavi sonunda, yeniden kilo alan, güç kazanan ve kordinasyon yeteneğine kavuşan Jeanna, hastaneden taburcu edilerek, evine gönderildi.

Tam sağlığına kavuşabilmesi için evinde de bir süre bakım altında olacak Jeanna, kuduz hastalığı daha çok görülen gelişmekte olan ülkelerdeki hastalar için de bir umut oldu.