Genel SağlıkHABERLER

ARI VE BÖCEK SOKMALARINA DİKKAT!

Adıyaman 82.Yıl Devlet Hastanesi Dermatoloji (Cilt Hastalıkları Uzmanı) Deniz Yavuz, son günlerde arı ve böcek sokmalarında artış olduğuna dikkat çekerek, vatandaşların kendi bildiği yöntemlerle geçiştirmelerinin büyük bir risk olabileceğini söyleyerek mutlaka hastanelere başvurulmasını istedi.

Uzman Doktor Deniz Yavuz, “Yaz aylarında dışarıda geçirilen zaman arttı. Bu da beraberinde bazı riskleri getiriyor. Özellikle kırlarda arı ve böcek sokma vakalarının artması nedeniyle vatandaşların daha dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Vatandaşların arı veya böcek sokmalarına maruz kalması halinde, zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğinin altını çizen Uzm.Dr. Deniz Yavuz, “Alerjisi olan insanlar için büyük bir risk taşıyabildiğinden, bu tür bir vakıaya maruz kalanların mutlaka hastanelerin acil servisine başvurmaları gerekmektedir. Alerjisi olan ve bunu bilenlerin mutlaka hastane polikliniklerinde alerji tedavisine devam etmesi gerekir.” dedi.

Vatandaşların arı veya böcek sokmalarına karşı alerjisi olup olmadığını bilemeyeceğine de dikkat çeken Uzm.Dr. Deniz Yavuz, “Bu nedenle her türlü arı veya böcek sokmasında riskli olabileceği hesaplanarak mutlaka hastanelerin acil servisine müracaat edilmeli” dedi.