ARENA, AKDAĞ’I HAREKETE GEÇİRDİ

Usta gazeteci Uğur Dündar yönetimindeki Arena programı yine geniş yankı uyandırdı. Arena’da ekranlara gelen ‘hastane rezaleti’ Sağlık Bakan’ı Akdağ’ı harekete geçirdi.

Usta Gazeteci Uğur Dündar yönetimindeki Arena Programı gündem yarattı.Dün akşam Arena Programı’nda yayınlanan hastane rezaletinin hemen ardından Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Haberde,İzmir Tepecik Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Servisi’nde yanlarına refakatçi alınmayan çocukların dramı ortaya konulmuştu.Tespit edilen görüntülerde annelerinden ayrılan çocukların el ve ayak bileklerinden yataklarına bağlandığı görülüyordu.Ağlamaktan bitap düşen çocukların perişan hali ekran başındaki milyonları üzüntüye boğdu.Üstelik çocuğunu bu şartlara terk etmek istemeyen ailelere, doktorlar tarafından özel hastanede para karşılığı ameliyat teklifi yapılıyordu.

Programı sonunda, kendisi de çocuk hastalıkları uzmanı olan Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ’a çağrıda bulunan Dündar’a yanıt kısa sürede ulaştı..

Haberin ardından olaya el koyan Bakan Akdağ, uygulamanın hemen durdurulması talimatını verdi ve Arena’ya teşekkür etti..

Dün gecenin geç saatlerine kadar telefonları kilitlenen Arena, izleyici ile çok geç buluşmasına rağmen A- B grubunda 20 share yaparak en çok izlenen programlar arasında yerini aldı..

İŞTE BAKANIN AÇIKLAMASI:

Bugün bazı basın yayın organlarında “İzmir Tepecik Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisindeki bazı uygulamalarla ilgili olarak” Sayın Bakanımız Prof. Dr. Recep AKDAĞ’ ın aşağıdaki açıklamasının değerlendirilmesini saygıyla rica ederiz:

“Öncelikle bu uygulamayı kabul edilebilir bulmadığımı belirtmek istiyorum. Konunun kamuoyumuzun gündemine taşınması hususunda Arena Programı başta olmak üzere medyamızın gösterdiği hassasiyete teşekkür ediyorum. Çocuklarımızın ruhsal durumlarını da yakından ilgilendiren bu tarz yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda gereken incelemeyi hemen yaptırdım.

İzmir Tepecik Devlet Hastanesi’nde “Çocuk Cerrahi Servisine refakatçi alınmaması” uygulamasının sonlandırılması için arkadaşlarıma gerekli talimatları verdim. İlgili hastane gereken önlemleri alıp ihtiyaç olan personel takviyesini de yaparak “hasta çocukların annelerinin” (belirlenen hijyen kurallarına uyulması kaydıyla) servise refakatçi olarak alınmalarını en kısa sürede sağlayacaktır.

Gerekli görülen hallerde, refakatçi annelerin gözetiminde hasta çocukların yataklarına uygun biçimde tespiti konusuna da hassasiyet gösterilecektir. Çocuklarımızın ruhsal anlamda olumsuz etkilenmemeleri için gereken bütün düzenlemeler acilen gerçekleştirilecek ve servisler buna göre düzenlenecektir.”

Sağlık Bakanlığı
Basın Müşavirliği