ANTİKANSEROJEN MADDELER ALKOL HASARINDAN KORUYOR

Bilimadamları, anti-kanserojen maddelerin, beyni, kronik alkol bağımlılığından kaynaklanan hasardan koruyabildiğini saptadı.

Kronik alkolizmin beyindeki öğrenme ve hafıza mekanizmasında hasar meydana getirebildiği biliniyor.

ABD’de Cornell Üniversitesi uzmanlarından Dr. Daniel G. Herrera, fareler üzerinde araştırma yaptı. Laboratuvar denek hayvanlarına altı hafta boyunca içinde alkol bulunan sıvı besinler veren uzmanlar, beyindeki kritik noktalarda yeni hücre oluşumunun yüzde 68 azaldığını, hücre ölümünün ise yüzde 227 arttığını gözledi. Denek hayvanlarına daha sonra anti-kanserojen maddeler enjekte eden araştırmacılar, gelişmekte olan hücreler üzerinde hasar meydana gelmediğini, bu hayvanların, alkol verilmemiş olan denek hayvanlarıyla aynı beyin işlevini ortaya koyabildiğini belirledi.

Önceki araştırmalarda, alkolün karaciğer hücrelerini öldürdüğü, anti-kanserojen maddelerin ise bu oluşumu önleyebildiği saptanmıştı. Yeni araştırmada, anti-kanserojen maddelerin aynı etkiyi beyinde de ortaya koyabildiği fark edildi. Elde edilen sonuçla, özellikle yaşlı insanlardaki akli yetenek sorunlarının tedavi edilebileceği bildirildi.

Amerikan Ulusal Alkol Tacizi ve Alkolizm Kuruluşu Başkanı Dr. Antonio Noronha, anti-kanserojen maddelerin beyin hasarı üzerindeki pozitif etkisinin tıpta ilk kez saptandığını açıkladı. Araştırma raporu, Amerikan Ulusal Bilim Akademisi yayın organı olan Proceedings dergisinin dünkü online sayfasında yayımlandı.