ANNE BU NE?

”Anne Bu Ne?”

Psikolog Jülide Sevim, çıkardığı ”Anne Bu Ne?” adlı kitabında cinselliğin bebeklikte başladığı vurgulayarak, ancak bebeklerin davranışlarının, üremeye ve cinsel haz almaya değil, daha çok vücutlarını tanımaya yönelik olduğu ifade ediyor.

Çocuklukta yaşanan cinsel deneyimlerin yetişkin yaşama yansımaları olduğunu ifade ederek, kitabında, çocukların da insan ve cinselliğin de bunun bir parçası olduğunu unutmamak gerektiğine işaret ediyor.

Sevim, anne-babaların cinselliği anlatırken zaman zaman zorlandıklarına dikkati çekerek, çocuklarla kolay iletişim kurmanın yollarını şöyle sıralıyor:

Çocuğunuzun normal gelişimi ve karşı cinsle ilişkisinin sağlıklılığı ve uyumluluğu adına verilen bilgilerin doğru ve açık olması gerekir, Çocuğunuzun sorularını net cevaplandırın, cinsellikle ilgili bir soruyla karşılaştığınızda, duymazlıktan gelmeyin ve ertelemeye çalışmayın.

Çocuğunuzla konuşmalarınızda, cinsel organların gerçek adlarını kullanmaya dikkat edin, uydurma, sevimli göstermeye çalışan adlar takmaya çalışmayın.