Genel SağlıkHABERLER

ANNE ADAYLARINA KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUNMA ÖNERİLERİ

Soğuk havaların etkisini günden güne daha çok hissettirmesi ile kış hastalıkları da artış gösteriyor.

özellikle hamileliği kış aylarına gelen kadınların bebeklerinin de sağlığı için kendilerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Meltem Eğilmez, hamilelikte kış aylarında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Gebelikte üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkat!
Hamileler ilaç kullanamadıkları için kış hastalıklarını çok daha ağır geçirebilir. Bu nedenle anne adayının özellikle bağışıklık sistemini güçlü tutmaya özen göstermesi gerekmektedir. Hamilelik döneminde kış aylarında kalabalık ve kapalı ortamlardan, toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir. çevrede salgın bir hastalık varsa kalabalık ortamlara girilmesi gerektiğinde maske kullanılmalıdır. Tedbir için de önceden aşılanması faydalıdır. Ev ortamının temiz ve sık sık havalandırılıyor olması hastalıklarla mücadele için önemlidir
Yünlü ve pamuklu hava alabilen kıyafetler tercih edilmeli
Yağışlı ve karlı havalarda anne adaylarının yüksek topuklu ve tabanı kaymaya müsait ayakkabı ve çizmeleri giymemeye özen göstermesi gerekmektedir. Anne adayı hava koşullarına uygun giyinerek soğuk algınlığı riskini en aza indirebilmektedir. Soğuk havalarda ısınmak için anne adaylarının sentetik ve naylon içeren iç çamaşırlarından uzak durmaları gerekmektedir. çünkü bu tarz hava almayan kumaşlar terlemeyle birlikte mantar enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Daha çok vücudu sıcak tutan yünlü, pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.
C vitamini açısından zengin sebze ve meyveler tüketilmeli
Kışın yaz mevsimi kadar çeşit olmadığından mevsiminde sebze ve meyve tüketimini artırmak gerekmektedir. Hamileler aldıkları besinlere takviye olarak doktorun uygun gördüğü multivitaminlerden de faydalanabilir. Kış aylarında güneş ışığından yoksunluk nedeni ile D vitamini eksikliği daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Gerektiğinde D vitamini takviyesi de alınabilmektedir. Kış besinlerinde tuz daha yoğun olarak kullanılmaktadır. Anne adaylarının tuzu kesinlikle artırmaması gerekmektedir. özellikle kış aylarında fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. çünkü kızarmış patatesler anne karnındaki bebek için zehirli maddeler içermektedir.
Günde 2,5 litre su tüketimi önemli
Kış aylarında azalan terlemeye bağlı olarak su içme ihtiyacı da azalmaktadır. Ancak bebek ve anne adayının günlük 2,5 litre su tüketimine olan ihtiyacı devam etmektedir. Ağızdan su alımının kısıtlanması bebeğin suyunda azalma, diyabet ve hipertansiyon gibi gebeliği komplike eden sağlık sorunlarının da daha sık ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Pilates hamilelik depresyonuna iyi geliyor
Kışın hareket oranı yaza göre daha az olduğu için kişinin kilo alması daha kolaydır. Bu yüzden günlük düzenli yürüyüş ve mümkünse haftada iki kez yüzmek çok faydalı olmaktadır. Ayrıca anne adayları yoga, meditasyon ve pilates yaparak vücudu rahatlatabilir. Kış ayları depresyon eğiliminin daha fazla olduğu aylardır. Anne adayları çeşitli aktiviteler yaparak depresyon riskini de bir o kadar aza indirebilmektedir.